Dela nyhet
KeLo-Cup
6 sep 2014
Följ händelserna från cupen här.
Huddinge-Telge
Period 1
0-1 08.33 #28 Malin Hällsen ass #7 Terese Ahlqvist
utv 19.38 #9 Linda Englund 2min Huddinge
0-2 19.58 #7 Terese Ahlqvist ass #4 Caroline Rosenberg
Period 2
1-2 02.37 #18 Johanna Hall
utv 08.45 #55 Frida Nyqvist 2min Huddinge
1-3 16.57 #20 Lisa Hulting ass #7 Terese Ahlqvist
utv 17.47 #21 Charlotta Ekstrand 2min Telge
2-3 18.25 #68 Michelle Oskarsson ass #9 Linda Englund
utv 19.52 #9 Cecilia Asplund Telge
3-3 19.59 #9 Linda Englund ass #68 Michelle Oskarsson
Period 3
4-3 04.06 #5 Caroline Kråik ass #17 Sara Svensson
utv 06.10 #23 Amanda Ahola Huddinge
TO 19.28 Telge
5-3 19.47 #16 Frida Mattsson
Fbc Uppsala-Sala Silverstaden
Period 1
1-0 05.22 #3 Amanda Delgado-Johansson ass #25 Evelina Sparf
2-0 10.19 #3 Amanda Delgado Johansson
3-0 13.28 #86 Linda Andersson
Period 2
4-0 00.12 #9 Julia Blomqvist ass #Amanda Delgado-Johansson
5-0 13.30 #3 Amanda Delgado-Johansson ass #25 Evelina Sparf
Period 3
utv 04.52 #95 Frida Bäfve
TO 12.07 Uppsala
6-0 16.48 #25 Evelina Sparf ass #3 Amanda Delgado-Johansson
Telge-Kais Mora
Period 1
1-0 05.47 #25 Jessica Hellsen
2-0 13.30 #14 Felicia Forsmark
2-1 14.51 #79 Malin Andreason ass #4 Tess Karlsson
Period 2
2-2 03.43 #5 Anna Wijk ass #55 Tone Einstulen
2-3 12.57 #79 Malin Andreason ass #14 Moa Tschöp
2-4 13.02 #11 Johanna Hultgren ass #22 Amanda Larsson
2-5 15.46 #5 Anna Wijk ass #79 Malin Andreason
Period 3
2-6 06.55 #79 Malin Andreason ass #14 Moa Tschöp
2-7 07.03 #18 Jessika Eriksson ass #22 Amanda Larsson
utv 09.14 #14 Moa Tschöp Kais Mora
2-8 11.30 #11 Johanna Hultgren ass #14 Moa Tschöp
TO 14.55 Telge
2-9 19.32 #5 Anna Wijk ass #79 Malin Andreason
Sala Silverstaden-Rönnby
Period 1
0-1 01.10 #19 Moa Schilström ass #9 Malin Wikström
0-2 01.29 #89 Evelina Rösnäs ass #11 Madelene Backlund
0-3 03.10 #11 Madelene Backlund ass #54 Mira Wickman
Straff 07.00 Rönnby miss
utv 07.00 #7 Angelica Nordfeldt Sala
0-4 07.35 #22 Michelle Linhart ass #31 Linnea Nilsson
0-5 10.59 #6 Matilda By ass #11 Madelene Backlund
Period 2
0-6 00.18 #89 Evelina Rösnäs ass #11 Madelene Backlund
0-7 01.58 #89 Evelina Rösnäs ass #11 Madelene Backlund
0-8 03.03 #89 Evelina Rösnäs ass #6 Matilda By
0-9 15.08 #11 Madelene Backlund ass #54 Mira Wickman
0-10 17.21 #19 Moa Schilström ass #14 Alexandra Högberg
Period 3
0-11 00.22 #22 Michelle Linhart
0-12 01.09 #9 Malin Wikström ass #28 Matilda Eriksson
0-13 11.03 #9 Malin Wikström ass #19 Moa Schilström
utv 14.11 #71 Hanna Hjalmar Sala
0-14 15.38 #22 Michelle Linhart ass #11 Madelene Backlund
0-15 19.56 #31 Linnea Nilsson ass #19 Moa Schilström
Kais Mora-Huddinge
Period 1
0-1 05.37 #40 Carolina Malmstedt ass #21 Sani Klinga
1-1 08.04 #4 Therese Karlsson ass #5 Anna Wijk
1-2 15.29 #16 Frida Mattsson
1-3 18.43 #9 Linda Englund ass #40 Carolina Malmstedt
Period 2
2-3 00.22 #79 Malin Andreasson ass #4 Therese Karlsson
3-3 06.48 #79 Malin Andreasson ass #77 Elin Reinestrand
4-3 07.32 #7 Ellinor Bergling ass #21 Rebecca Mårtensson
5-3 08.30 #14 Moa Tschöp ass #5 Anna Wijk
6-3 17.44 #79 Malin Andreasson ass #5 Anna Wijk
7-3 19.59 #11 Johanna Hultgren ass #18 Jessica Eriksson
Period 3
8-3 04.56 #11 Johanna Hultgren ass #28 Petra Hansson
8-4 13.00 #16 Frida Mattson ass #8 Denise Nordqvist
9-4 13.38 #22 Amanda Larsson ass #11 Johanna Hultgren
10-4 14.46 #79 Malin Andreasson ass #5 Anna Wijk
10-5 15.14 #18 Linnea Widen ass #9 Linda Englund
11-5 15.50 #21 Rebecca Mårtensson ass #91 Ingela Hansson
Rönnby IBK- FBC Uppsala
Period 1
1-0 18.51 #89 Evelina Rösnäs
Period 2
2-0 0.46 #54 Mira Wickman ass #11 Madelene Backlund
utv. 4.17 #54 Mira Wickman 2 min hårt spel
2-1 12.42 #5 Maria Schoeps ass #29 Julia Nordin
Period 3
3-1 0.21 #89 Evelina Rösnäs ass #22 Michelle Linhart
15.48 Timo out FBC Uppsala
4-1 16.57 #89 Evelina Rösnäs
Spelprogram söndag
10 .00 match om 5:e plats Sala Silverstaden IBK- Telge SIBK
12.00 match om 3:e plats FBC Uppsala- Huddinge IK
14.00 Final KAIS Mora IF- Rönnby IBK
Sala Silverstaden- Telge SIBK
Period 1
första perioden slut 0-0 skotten 5-8
Period 2
1-0 01.55 #18 Madelen Jonsson ass #4 Anette Lundin
utv. 05.21 #25 Marilyn Olivas Sala Silverstaden 2 min. spel med hand
1-1 06.35 #23 Jennifer Lindholm ass #18 Nathalie Engström
2-1 07.45 #18 Madelen Jonsson ass #92 Nathalie Mattsson
Period 3
2-2 01.15 #19 Johanna Norin ass #16 Cornelia Ceder
2-3 09.35 #7 Therese Ahlqvist ass #23 Jennifer Lindholm
2-4 10.54 #24 Sara Dahlström ass #14 Felicia Forsmark
3-4 13.38 #7 Angelica Nordfeldt ass #4 Anette Lundin
4-4 15.19 #18 Madelen Jonsson ass #7 Angelica Nordfeldt
Period 4
mållös
Straffar Telge # 7 miss
Sala #18 miss
Telge #18 miss
Sala #4 MÅL
Telge #24 miss
Match om 3:e pris
FBC Uppsala- Huddinge IK
Period 1
utv. 02.38 Huddinge #9 Linda Englund 2 min. fasthållning
1-0 06.54 Straff målskytt #25 Evelina Sparf
1-1 10.07 #40 Carolina Malmstedt
2-1 10.55 #7 Matilda Andersson ass #8 Josefin Wallberg
Period 2
2-2 02.08 #21 Sani Klinga ass #77 Elin Roos
2-3 02.21 #18 Johanna Hall ass #16 Frida Mattson
2-4 04.46 självmåk
07.59 timeout FBC Uppsala
utv. 09.07 FBC Uppsala #86 Linda Andersson 2 min otillåten trängning
Period 3
3-4 01.23 #29 Julia Nordin ass #5 Maria Schoeps
3-5 06.06 #29 Carolina Adelöw
3-6 06.34 #18 Johanna Hall ass #9 Linda Englund
13.27 timeout Huddinge
utv. 17.03 Huddinge #9 Linda Englund 2 min. hårt spel
utv. 18.50 Huddinge #16 Frida Mattsson 2 min. felaktigt avstånd
Final KAIS Mora IF- Rönnby IBK
Period 1
utv. 04.36 Rönnby #54 Mira Wickman
0-1 13.45 #9 Malin Wikström ass #19 Moa Schilström
0-2 17.05 #19 Moa Schilström ass #54 Mira Wickman
0-3 17.14 #31 Linnea Nilsson
Period 2
0-4 00.51 #9 Malin Wikström ass #19 Moa Schilström
utv. 03.00 Rönnby #9 Malin Wikström
1-4 04.58 #14 Moa Tschöp ass #77 Elin Reinestrand
1-5 05.15 #54 Mira Wickman ass #11 Madelene Backlund
1-6 18.18 #22 Michelle Linhart ass #11 Madelene Backlund
Period 3
2-6 06.38 #4 Therese Karlsson ass #5 Anna Wijk
2-7 13.18 #54 Mira Wickman ass #89 Evelina Rösnäs
2-8 17.29 #11 Madelene Backlund ass #22 Michelle Linhart
3-8 17.51 #22 Amanda Larsson ass #18 Jessica Eriksson