Prenumerera
Angående dagens rubriker i GP
4 dec 2014
I dagens upplagor (torsdag 4 december) av GP och GT skrivs det om Qviding FIF:s felaktiga hantering av det aktivitetsstöd som betalas ut för idrottslig verksamhet.
Föreningen kan konstatera att uppgifterna är korrekta.
Däremot har syftet definitivt inte varit att genom fusk få in mer pengar.
Qviding FIF är oerhört måna om att följa och stå för de värdegrunder som är noga genomarbetade och framtagna och att tillskansa sig ekonomiska medel på ett otillbehörigt vis är aldrig acceptabelt.
Istället handlar det om brister i våra rutiner, vårt system och vår administration beträffande rapporteringen av specifika personer och datum. Vi har gjort fel och ska självklart förändra våra rutiner så att det blir 100 procent korrekta.
Det är ett arbete och en åtgärd som redan påbörjades i våras och i och med lanseringen av vår nya hemsida, har vi fått ett verktyg och ett system som ska underlätta rutinerna kring inrapporteringen av aktivitetsstöd. Ambitionen är att alla inblandade av inrapportering vid årsskiftet ska vara utbildade i det nya systemet.
I sammanhanget påpekar dessutom Göteborgs-Posten att Qviding får en högre summa än andra föreningar i aktivitetsstöd.
Det är också korrekt och något Qviding är oerhört stolta över då den bygger på att vår verksamhet på ungdomssidan är störst i Göteborg. Och att våra tjejer och killar – till skillnad hur det ser ut i många andra föreningar – väljer och ges möjlighet att spela vidare även långt upp i åldrarna.
Angela Jönsson, Ordförande i Qviding FIF