Dela nyhet
Hemmapremiär - äntligen tillbaka i Sporthallen
6 nov, 12:21 1 kommentar
Blir Sporthallen fullsatt på lördag? Foto: Adam Stahl
Väntan har varit lång, men nu är det äntligen dags: Hemmapremiär! Ni minns väl publikfesterna från i våras? Nu får vi äntligen se hemmalaget VVK i Sporthallen igen!
Efter dubbla bortamatcher under premiärhelgen, och sedan en spelledig helg pga U23-SM har det äntligen blivit dags för säsongens första hemmamatch i Sporthallen. På andra sidan nät på lördag står RIG Falköping.
I den haltande Elitserietabellen har VVK endast spelat två matcher, en vunnen och en förlorad. Helgens gäster RIG Falköping har hunnit spela fyra matcher.
Truppläget:
I VVK-lägret är spelande tränaren Justin Delorme, som missade de inledande matcherna, tillbaka i full träning. Truppens samtliga spelare är tillgängliga för spel. Stämningen i truppen har varit god och det är ett lag som är otroligt taggade att äntligen få spela på hemmaplan igen inför Sveriges bästa volleybollpublik!
Om motståndarna:
RIG Falköping, volleybollgymnasiet, har inlett säsongen med fyra raka förluster. Lagets stora stjärna är vänsterspikern Axel Algulin. Andra framstående spelare i laget är pasaren Oskar Falk och vänsterspikern Olle Leijon.
VVK - RIG Falköping, lördag 8/11 kl 14.00, Sporthallen
Kommentarer
Camilla 6 nov, 19:20
Vi ses i hallen✨