Dela nyhet
Josefin Harrysson inför Kristianstad borta
12 sep, 16:30
Imorgon lördag väntar en ny bortamatch i Skåne när laget tar sig an tabellfemman Kristianstad. För lagkapten Josefin Harrysson blir det en speciell tillställning. Hon spelade nämligen sex säsonger i just Kristianstad och ser nu fram emot att möta sitt gamla lag.
Kristianstads DFF –Växjö DFF
OBOS Damallsvenskan
Lördag 13 september, kl 15.00
Kristianstads Fotbollsarena
TV: Matchen sänds på Viaplay
Josefin Harrysson inför omgång 18
Känslan av att möta sitt gamla lag
– Det ska bli roligt att komma tillbaka till Kristianstad och Kristianstads fotbollsarena på lördag. Jag spelade där under 6 säsonger och fick då uppleva många fina stunder med klubben. Bland annat fick jag uppleva att spela Champions League kval inför fulla läktare i Kristianstad. Det var som att hela staden hade tagit sig dit för att kolla och det är något jag kommer bära med mig länge. Så det kommer såklart bli ett speciellt möte för mig, men jag är extremt taggad inför det.
Segern senast mot Linköping
– Som sagt var det en viktig seger senast. Vinsten gjorde mycket för oss som grupp och känslan har varit bra i veckan. Det har varit hög fart på träningarna och det känns som gruppen är hungriga för mer. Vi har jobbat hårt och slipat på detaljer i vårt offensiva och defensiva spel inför helgens match.
Mötet med Kristianstad
– Jag tror att det kommer bli en spännande match mellan två bra lag. Vi vet att vi är ruskigt bra på kontringar och jag tror att det bland annat kommer vara en nyckel för oss.
Truppstatus
Inför bortamatchen mot Kristianstad får Växjö DFF klara sig utan Victoria Svanström, som är otillgänglig av personliga skäl, och Bryndís Níelsdóttir, som har drabbats av ett bakslag på sin skada.