Dela nyhet
Bragdmatch av Herrlaget i Småland
4 mar, 23:42 0 kommentarer

Efter den olycksaliga påtvingade flytten till Grästorp i onsdags och den påföljande förlusten med 2 - 4 mot Alvesta i play off, hade Herrlaget kniven på strupen när vi anlände till Virdavallens ishall i Alvesta för returmatch. Vid en ny förlust skulle säsongen vara över men med en suverän insats visade våra killar en karaktär och vilja som till slut gjorde att vi kunde åka hem med en seger i bagaget. Den skrevs till 5 - 4 efter periodsiffrorna 2 - 2, 1 - 1 och 1 - 2. Precis som siffrorna visar var det en otroligt jämn och spännande match som avgjordes i power play med endast en dryg minut kvar att spela.
Då gjorde Linus Jonasson som han brukar göra, kommer in från högerkanten mot mål och hittar en lucka vid den första stolpen och skjuter från nära håll segermålet mellan målvakten och hans vänstra stolpe. Den sista minuten blev dramatisk då Alvesta tog ut målvakten och gjorde en massiv ansträngning för att kvittera men vår målvakt och desperat kämpande utespelare gjorde att vi lyckades hålla undan och därmed blir det en tredje och avgörande match hemma i vår ishall i morgon, söndag kl 16.00.
En gång som denna ska alla spelare ha överbetyg, men det går inte att undvika att nämna Dimitri Iskornev. Han var i stort sett osynlig den första perioden men undertecknad stod bara och väntade på att han skulle visa upp sin stora talang, och som han gjorde det. Alvesta var i förarsätet hela tiden men varje gång de gjorde mål svarade vi med ett kvitteringsmål och den största orsaken till det var vår spelskicklige ryss. Hans kvittering till 3 - 3 var en riktig delikatess som tystade hemmapubliken medan hans medspelare jublade. Han kom in ensam i anfallszonen och trots att han fick hård uppvaktning av tre motståndare lyckades han med ett otroligt dragskott i bortre krysset. När sedan Alvesta tog ledningen igen till 4 - 3 i den tredje perioden var det dags för Dimitri att kliva fram igen, denna gång med en snygg styrning förbi en chanslös Alvesta -målvakt. Slutligen så assisterar han Linus Jonasson vid vårt segermål.
- Vi visade stark moral när vi kom tillbaka varje gång som våra motståndare tog ledningen, kvitterade närmast omgående vilket satte ner moralen på dem och sedan kunde vi utnyttja två power play denna gång, vilket i det senare fallet avgjorde matchen kommenterade tränaren Niklas Nilsson.
Nu väntar den tredje och avgörande matchen hemma mot Alvesta idag, söndag kl 16.00. Hoppas alla VHC - are kommer och ta gärna med er många vänner och bekanta.
Matchfakta:
Alvesta SK - Vänersborgs HC 4 - 5, (2 - 2, 1 - 1, 1 - 2).
Skott: 39 - 29.
Utvisningar: ASK 2 + 2 minuter och VHC 2 x 2 minuter.
Publik: 257
VHC:s mål:
OBS! Jag hade noterat Dimitri här för första målet men det var Dennis Rosander som gjorde det. Ber om ursäkt, Dennis. Jag såg ju målet men var riktigt trött när jag skrev på hemsidan i natt. Men nu upptäckte jag felet så nu är det rätt.
1 - 1, Dennis Rosander, ass Anton Parvainen och Filip Persson.
2 - 2, Hampus Engman utan ass.
3 - 3, Dimitri Iskornev, ass Jacob Levin .
4 - 4, Dimitri Iskornev, ass Hynek Tobola och Victor Kembel.
4 - 5, Linus Jonasson , ass Dimitri Iskornev och Victor Kembel.
För hemsidan,
Bosse Tallbo
Ordförande