Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Inför årsmötet måndag 8 februari 2021
1 feb
Ekeby konstgräsplan är snöröjd!
26 jan
Ekeby konstgräs inte snöröjd!
20 jan
Nyheter från Upsala IF
Årsmöte 2020
12 mar 2020
Årsmöte 2019
16 mar 2019
Årsmöte numro 112 avklarat
16 mar 2018
Fotbollsskolan 2020

Fotbollsskolan sparkar vi igång på hösten på Ekebyvallens 11-mannaplan (vid omklädningsrummen längs Ekebyvägen) och fortsätter sen nästan varje söndag hela hösten, vintern och våren (inomhus under oktober-april). Det går att ansluta när som helst.
För nybörjare och spelare födda 2014 och 2015.
Vi gör uppehåll under jullovet och rundar av med en fotbollsskoleavslutning i slutet av april 2021.
För drygt åtta månaders fobollsskola betalar du endast 1000 kronor. Faktura skickas efter terminsstart.
Det går bra att provträna 1-2 gånger innan du betalar anmälningsavgiften men du måste anmäla ditt deltagande.
Anmäl dig här: Länk till anmälningsformulär
Kontakt:
uiffotbollsskola@gmail.com
Fotbollsskolan återupptas
25 jan, 21:30 1 kommentar
Hej allesammans!
Kommunen öppnade idag inomhusanläggningarna igen, vilket innebär att fotbollsskolan kommer återupptas med start på lördag 30/1 (samma grupper, tider och plats som förra terminen). Självklart vidtar vi höstens principer för att inte påverka smittläget - försiktighetsåtgärder som omfattar oss alla. Nu fortsätter vi att vara lika noggranna så att vi kan fortsätta bedriva fotbollsskola!
Ses förhoppningsvis på lördag :)
/Vilja
Tillsvidare inställd fotbollsskola
5 jan, 21:01 5 kommentarer
Från och med 21 december beslutade Uppsala kommun att inte hyra ut lokaler för idrottsverksamheter såsom fotbollsskolan. Detta innebär att träningarna för tillfället är inställda, men vi återkommer med vidare information så fort det finns nya direktiv. Håll utkik och ta hand om er!
Julavslutning & fotbollskläder
21 dec 2020 2 kommentarer
Hej allesammans! Höstterminens sista träning med fotbollsskolan var i lördags och tar nu uppehåll fram till 9/1. Jag vill med det här mejlet, personligen och för UIFs del, passa på att skicka med ett varmt tack till alla er som bidragit till att vi kunnat fortsätta hålla i passen, omständigheterna till trots. Förhoppningsvis kan vi fortsätta på samma sätt även i vår!
Till nästa termin delar vi ut träningskläder (t-shirt, shorts och strumpor), genom att besvara enkäten kan ni välja storlekar. OBS! Beställningen läggs 28/12, så se till att fylla i rätt storlek innan dess!!!
Fram tills vi åter ses på träningarna igen nästa år önskar jag alla en god jul, gott nytt år och en trevlig ledighet!
Gruppindelning
30 okt 2020 4 kommentarer
Som det ser ut nu verkar vi kunna flytta fotbollsskolan inomhus from lördag 7/11 (OBS: ingen fotbollsskola i helgen). Vi kommer hålla till i Eriksbergsskolans gymnastikhall, med olika ingångar för grupperna - håll därför koll på lapparna vid ingångarna! Av skäl för smittorisken kommer hallen dessutom vara exklusivt avsedd för barn och ledare. Jag hoppas att vi alla kan respektera denna restriktion så att vi kan fortsätta träna, leka och spela fotboll!
Om ni upplever minsta symptom på Covid-19 inom de två senaste dagarna: stanna hemma.
Gruppindelning:
9-10
Adrian Raag |
Albin Ahlgren |
Alvar Skoglund |
Axel Viklinder |
Bruno Sandblad |
Caspian Kiani |
Cillian Sabel |
Fredrik Karlsson |
Gustav Malmström Höij |
Hugo Bergström |
John Didi |
Leon Thörne |
Melvin Lander |
Nisse Ågren |
Oliver Sködstam |
Rasmus Nestor |
Rikard Karlsson |
Seyon Toyosaki |
Vilmer Myrbäck |
10-11
Abbe Cluer |
Alfred Dammbro |
Alvar Nyström |
Anton Norlen |
Barad Afkar |
Elliot Lindqvist |
Emma Arvidsson |
Filip Wester |
Filippa Gräll |
Herman Söderberg |
Ingrid Ahlstedt |
Ira Grönberg |
Lykke Hansson |
Märta Wallin |
Nora Nordström |
Oskar Widegren |
Sofia Johansson |
Vince Cluer |
William Bogren |
Wäinö Louhekari |
11-12
Adam Ahmed |
Anton Strömgren |
Aske Björkholm |
Bruno Sandblad |
Carl Sjödin |
Elliot Nyström |
Elsi Bremberg |
Emma Törnblom |
Ira Bergkvist Grönberg |
Karl Burnett |
Ludwig Larsson |
Margret Erlingsdottir |
Matilda Åhlander |
Nur Ahmed |
Rabun Delawi |
Robin Delawi |
Shahmeer Balouch |
Sigurd Wickström |
Vide Casteryd |
Wilhelm Vickström |
Allt gott!
Sista utomhusträningen
21 okt 2020 0 kommentarer
På söndag (25/11) har vi sista utomhusträningen på Ekeby konstgräs. Därefter planerar vi att ha träningarna inomhus i Eriksbergsskolans gymnastiksal från och med 7/11 på lördagar mellan 9-12, fördelat på tre grupper. Svara gärna på följande enkät så försöker jag så gott som möjligt att dela upp grupperna utefter era önskemål.
Vi följer självklart den linje som UIF har gått ut med för att förhindra smittspridningen, vilken baseras på de rekommendationer som folkhälsomyndigheten går ut med. Preliminärt får vi hålla utomhusträningar och planerar för inomhusaktiviteter, men vid nya direktiv hör jag av mig! Stanna därför hemma ifall ni har eller har haft minsta symptom av Covid-19 inom de två senaste dagarna!
Hoppas ni alla mår bra!
Kommande aktiviteter
lör 6/3
09:00-10:00 |
Fotbollsskola Grupp 1
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 6/3
10:00-11:00 |
Fotbollsskola Grupp 2
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 6/3
11:00-12:00 |
Fotbolsskola Grupp 3
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 13/3
09:00-10:00 |
Fotbollsskola Grupp 1
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 13/3
10:00-11:00 |
Fotbollsskola Grupp 2
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 13/3
11:00-12:00 |
Fotbolsskola Grupp 3
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 20/3
09:00-10:00 |
Fotbollsskola Grupp 1
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 20/3
10:00-11:00 |
Fotbollsskola Grupp 2
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 20/3
11:00-12:00 |
Fotbolsskola Grupp 3
Eriksbergsskolans gymnastiksal |
lör 27/3
09:00-10:00 |
Fotbollsskola Grupp 1
Eriksbergsskolans gymnastiksal |