Laguppställning
Ledare
Referat
Snöplig förlust
2 maj, 08:32 0 kommentarer
Vilken match tjejerna gör - ledorden är passningsspel -och laganda som verkligen var på topp i matchen. Tyvärr så slutar den med en snöplig förlust där Nike lite turligt trycker in lednings -och segermålet sent i tredje halvleken.
Inför matchen pratar tjejerna mycket om att vi kommer att möta ett bra lag, och när Nike anländer till planen och visar sig vara huvudet längre än merparten utav våra tjejer så späs oron på. Även jag och Marie är medvetna om att det är ett bra lag vi möter, och visar tjejerna lite olika taktiker som vi kan tänkas att använda under matchen beroende på hur den utvecklas, där bland annat en 4-backs linje och ett lågt försvar är ett alternativ. Vi kommer överens om att oavsett vad det står i matchen så är det nästa mål som räknas och vi ska jobba på vårt spel, ligga rätt i positionerna och hjälpa varandra.
Så fel vi hade...
Tjejerna går ut och tar tag i taktpinnen direkt. Vi sätter hård press på boll innehavaren, vi ligger rätt i positionerna och skär av ytorna för våra motståndare. När vi vinner bollen har vi ett snabbt och varierat passningsspel, vi breddar spelet, använder våra kanter och kommer med ett bra och snabbt djupledspel som Nike har svårt att värja sig emot. Våra lagdelar sitter ihop på ett sätt som de inte gjort tidigare. Backlinjen lyfter när vi anfaller och kan om och om igen stoppa Nike i deras uppspelsfas och vända på spelet. Vi skapar ett par målchanser i halvleken men lyckas inte att peta in bollen.
I andra halvleken så gör vi 1-0 genom ett mönsteranfall. Vi vinner bollen på egen planhalva och vänder snabbt på spelet. Maryam gör en fantastisk passning som går över Nikes backlinje och landar på fötterna på en framrusande Alice, som inte gör några misstag och säkert rullar in bollen i mål. Det var verkligen ett fotbollens ABC mål. Vi har flera sådan lägen där vi söker våra anfallare och yttermittfältare med bollar i djupet. Innan halvleken är slut så har Nike lyckats kvittera matchen, men summerar vi halvleken så kunde vi ha lett matchen på ett par mål.
Tredje halvleken fortsätter på samma sätt som tidigare. Det är två trötta lag som kommer ut, tempot går ner och passningsspelet blir lite slarvigare från båda lagen. Men vi skapar ett par målchanser där bollen dansar framför målvakten och med lite flyt så att vi fått in bollen i mål. Tyvärr så har Nike det lilla extra flytet och lyckas trycka in segermålet sent i halvleken. Vi tappar inte humöret utan fortsätter med vårt spel och gör ett allvarligt försök att kvittera matchen, men Nike håller undan.
Sett över 75 minuter så hade ett oavgjort resultat varit rättvist, och jag vill nästan säga att matchen är 60-40 % till vår fördel. Hade vi vunnit matchen så hade det inte varit orättvist.
Vårt positionsspel och framförallt vårt passningsspel ska lyftas fram. Det är de två sakerna som är den största skillnaden jämfört med tidigare matcher. Vi har hela tiden kämpat och slitit, men i och med att vi låter bollen göra jobbet så tvingar vi motståndarna att jaga boll, vi breddar spelat och sprider då ut vårt motstånd, och får mer ytor att sätta bollarna på.
Och storleken har ingen betydelse. Vi är i genomsnitt huvudet kortar än motståndet, men vi vinner fler närkamper under hela matchen.
Mycket bra match av tjejerna - de förtjänade mer än vad de fick.
Kommentarer
Tabell
F13 Sydvästra C1, vår | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | 8 | 0 | 0 | 80 | 7 | 73 | 24 | |
8 | 7 | 0 | 1 | 46 | 8 | 38 | 21 | |
8 | 5 | 1 | 2 | 41 | 10 | 31 | 16 | |
8 | 5 | 1 | 2 | 45 | 16 | 29 | 16 | |
8 | 4 | 0 | 4 | 67 | 23 | 44 | 12 | |
8 | 3 | 0 | 5 | 20 | 37 | -17 | 9 | |
8 | 2 | 0 | 6 | 11 | 72 | -61 | 6 | |
8 | 1 | 0 | 7 | 8 | 52 | -44 | 3 | |
8 | 0 | 0 | 8 | 3 | 96 | -93 | 0 |
Kommentarer