Årsmöte 2020
SLOTTSSKOGEN/GODHEM IF
SG-97s Verksamhetsberättelse avseende 2020
SG97s styrelse ber att få lämna följande verksamhetsberättelse
för tiden 2020-02-17 – 2021-03-07
Styrelsens sammansättning: Ordinarie ledamöter
Ordförande: Magnus Holst
Vice Ordförande: Camilla Törngren
Kassör: Håkan Hansson
Sekreterare: Fredrik Högberg
Senioransvarig: Jan Larsson
Ungdomsansvariga: Rohan Nunes, Per-Ola Antonsson, Gunnar Persson
Ledamot:
Adjungerade: Kansli: Jan Mortensen/Christina Lindqvist
Styrelsen har haft 12st. protokollförda styrelsemöten under året
Medlemsantal
Betalande per 2020-12-31 = 478 aktiva medlemmar
Ekonomi
Ekonomin är i bra utveckling och har närmast gynnats av pandemin
Vi har utvecklat verksamheten och sänkt kostnaden per medlem på ett väsentligt positivt sätt från 2014–5 107 kr/medlem till 2019–1 452 kr/medlem.
Fullständig rapport lämnas av kassören Håkan Hansson.
Verksamhetsöverblick
Fotbollsmässigt har vi haft igång 15 lag. Vi har startat upp nya årskullar -15 dessutom har vi glädjande nog haft möjlighet att utöka med ytterligare flicklag. Glädjande är att vårt medlemsantal växer och att tendens är fortsatt tillväxt och under 2020 hade vi 478 medlemmar
Året som gått har varit väldigt speciellt med en pågående pandemi som alltjämt fortsätter. Även om det ekonomiska klarat sig bra så har mycket av det som är kul och givande utanför själva spelandet uteblivit vilket förstås inte är så roligt. Nu har vi klarat oss bättre än många andra verksamheter som drabbats av restriktioner som hindrat dem från att ens träna. Idrottsplatsen utvecklas med ny toalettbyggnad som vi efterfrågat i många år och som nu äntligen står på plats. Framgent väntar även en hallbyggnad över bandypisten, nya mattor på 7 mot 7 planerna (vi hoppas även på elljus), återstart av skrinnarpisten och förstås vår samlingslokal som vi hoppas kunna börja bygga under året. Även belysning i spåren har varit uppe på tapeten igen och det försöker vi fortsatt kämpa för. Framtidens utmaningar är dock många och utöver denna allmänna trend med mindre ideellt engagemang så finns det konkurrens från rivaliserande föreningar att ta med i beräkningen, FN:s 17 globala mål är omfattande samt ökande kostnader generellt. För att lyckas med visionen att kunna erbjuda fotboll för alla i vårt område så länge de vill behöver vi arbeta hårt och söka nya vägar för att behålla ungdomarna i tonåren. Att fortsätta på samma sätt som innan och hoppas att det ska lösa sig kommer inte att räcka. Att bli först med att ställa ett damlag på banan på Ruddalens arena vore inte mer än rätt. Ett mål som är attraktivt bortom att bryta barriärer.
Styrelsen har idag en bra sammansättning med potential för utomordentligt bra som tagit viktiga steg för att genomföra det paradigmskifte som startats tidigare. SG97 har gått från att vara en förening med ungdomsverksamhet till att bli en ungdomsförening med ett representationslag.
Magnus Holst
Ungdomsverksamhetsberättelse SG/97 2020
Under 2020 har SG/97 haft följande grupper representerade i ungdomsverksamheten:
födda P/F 15, 14, P 13, F 13/12, P 12, P/F 11, P/F 10, P/F 09, P/F 08 och P/F 07.
Totalt ca 470 barn och ungdomar har varit verksamma i föreningen under 2020.
Nytt för det här verksamhetsåret har varit att tre medlemmar i styrelsen har utgjort ungdomsansvariga, Per Ola Antonsson, Rohan Nunes och Gunnar Persson.
Vi besökte i början av verksamhetsåret alla ungdomslag på deras träningar och presenterade oss.
En enkät utarbetades för att få svar på hur ledare och tränare såg på föreningens stöd för deras engagemang och verksamhet. Det kom in många bra synpunkter och mestadels positiva som vi tog med oss för att utveckla och åtgärda i den löpande verksamheten.
Det blev naturligtvis ett konstigt år pga pandemin med många inställda turneringar och matcher men träningar har kunnat genomföras i mer normal omfattning. Både tränarutbildning c-ungdom och föreningsdomarutbildningen planerades men ställdes in.
Tyvärr har några grupper lagt ner sin verksamhet under året; P/F 07. Å andra sidan har nya stora grupper fyllt på i de yngsta åldrarna med hjälp av prova-på-tillfällen med bollek. Året bekräftar dock åter igen att vi är duktiga på att engagera de yngre åldrarna men svårare att hålla i när de blir äldre.
Slottsskogen/Godhem genomförde även under 2020 en mycket uppskattad fotbollsskola i slutet av juni månad där ca. 85 av klubbens spelare deltog. Ledare på fotbollsskolan var äldre spelare som tidigare spelat i klubben.
Det pågår diskussioner med Frölunda IF om samarbete och i den andan har gästtränare från Frölunda medverkat i en del träningar bland ungdomslagen.
Många nya föräldratränare har kommit med i verksamheten som är mycket glädjande.
Ytterligare en container för bollar m.m. har ställts ut som har underlättat verksamheten vid 7-mannaplanerna.
För ungdomsansvariga
Per Ola Antonsson
Rohan Nunes
Gunnar Persson
Pensionärerna
Rune ”stommen” och pensionärerna har inte kunnat träffas så mycket som dom velat pga pandemin. När dom har träffats så är det torsdagarnas ärtsoppa med pannkakor varit den mest besökta träffen. Det finns mycket gamla minnen som berättas under dessa träffar. Tyvärr har en del fallit bort under året så vi får hoppas att det kommer en ny generation snart.
Verksamhetsberättelse Fotboll Herrar 2020
Seniorerna:
Trea i div 7 och uppflyttad till div 6 efter inställt kval
Pandemiåret 2020 blev till sist enligt plan. Vi hade väldigt positiva känslor ända från början av året då när vi startade upp. Det var bra träning och bra fart. Vi fick några riktigt bra nyförvärv och gamla spelare som återvände vilket gjorde vår trupp betydligt starkare än året innan. Träningsmatcherna var ömsom vin och ömsom vatten precis som det skall vara men ju närmare seriestart vi kom började vi hitta rätt. Då slog pandemin till och serien blev pausad. Det slutade med att det blev en enkelserie som till största del spelades under hösten. Vi ledde serien fram till de två sista matcherna då vi inte riktigt fick till det och förlorade båda två. Mot de lag som blev etta och två i serien. Vi drabbades av skador på nyckelspelare precis inför dessa matcher och det fällde avgörandet tyvärr. Det blev ett kvalspel som då tyvärr blev inställt pga pandemin och det bestämdes att alla kvallag skulle flyttas upp vilket var positivt för oss och att vi nu kunde gå i mål med vår målsättning att ta steget upp till div 6 igen.
Ledare under året har varit. Jan Larsson och Thomas Womar
Jan Larsson
Verksamhetsberättelse F08 avseende säsongen 2020
Under 2020 har F08 tjejerna kört utomhus en gång i veckan hela vintern, dock under tack i skrinnarhallen uppe på Ruddalen. Detta år kännetecknades ju såklart av Covid och de anpassningar och riktlinjer som följde. Vi tränade utomhus på konstgräsplanerna på måndagar och onsdagar enligt fotbollsförbundets riktlinjer. I början innan seriespel fick godkänt så körde vi extra träning på lördagar. Trots att vi startade med en liten mindre trupp i år så har träningsnärvaron varit god, kanske för att andra inomhusidrotter hade hårdare riktlinjer. Truppens storlek på träningarna har typiskt pendlat mellan 8–12 tjejer. Det blev, pga omständigheterna, inga sammandrag i år dessvärre. Vi har varit fyra tränare under säsongen: Emelie Swedborg, Burhan Rawan, Daniel Lundin och Johan Berglund.
Målet för året var fokus på lagets gemensamma spel, i försvar men främst i anfallsspelet. Det var också en hel del kring bollteknik och individuell skicklighet, samt fortsatt öva olika avslut. Flera i laget var med på den mindre fotbollsskolan som SG arrangerade vilket som vanligt var väldigt uppskattat. Innan sommaruppehållet så hade vi som vanligt en liten anpassad avslutning med föräldrar och syskon.
Efter sommaren så hade vi ett träningsläger ute på Vrångö. Det var några av årets varmaste dagar och rejält svettigt på planen. Vi varvade dock massor av fotbollspass med svalkande havsbad och glass. Det var verkligen en höjdpunkt.
Dessvärre så var vi tvungna att i slutet på säsongen konstatera att det fanns för få spelare för att på ett meningsfullt sätt ta steget upp till 9mot9. Efter samtal med spelare och föräldrar så valde F08 spelarna att fortsätta i andra föreningar inför nästa säsong. Avslutningen skedde i utomhus med korta sammanfattningar kring spelarnas utveckling under året och sedan gemensam träning med det lag som flest spelare valt att gå till.
Det har verkligen varit ett nöje att få vara tränare för dessa tjejer och se den utveckling som skett under åren. Skall bli spännande att se dem utvecklas i nya miljöer framöver.
Med vänlig hälsning
Tränarna SG97 F08
Verksamhetsberättelse P08 2020
Vi har legat runt 12–15 spelare under året. Stundtals har vi haft något svårt att få ihop tillräckligt med folk till träning då flera spelare tränar mycket bandy och det har funnits en del oro kring den pågående pandemin.
Vi var anmälda till Gothia Cup 2020 vilket killarna såg fram emot men hoppas nu istället att kunna få spela 2021 om cupen blir av.
2021 siktar vi främst att vi kan hålla ihop truppen så att vi kan få tillräckligt med spelare för att delta i 9 mot 9-serien. För att detta skall fungera smidigt hade vi nog behövt vara några spelare till. I skrivande stund är vi 14 spelare på pappret, varav en 07:a, men alla är inte riktigt redo att spela 9 mot 9.
Sammantaget tror vi att spelarna trivs i laget och vi har roligt på träningarna.
Tränarna är oförändrade, Anders Kalander, Khadar Egge samt Johan Aurelius.
Verksamhetsberättelse 2020 för flickor 09
Året startade med cirka 20 tjejer i laget. Under 2020 började vi träna två gånger i veckan och höll igång hela året, förutom sommaruppehåll och en kort paus när Corona-restriktionerna krävde det. Vi anpassade också våra träningstider så att de som vill kunde delta på teknikträningen i Skrinnarhallen på fredagar. I december var vi runt 24 barn i truppen så några nya har anslutit under året. Vi har hög närvaro på träningarna med ett genomsnitt på runt 17 spelare på varje träning.
Under året har vi varit med på en cup, Bebben Cup, där vi fick tufft motstånd men vann pris för Fair Play. Spelarna lyfte sig en nivå när de fick tuffare motstånd. Det var roligt att se.
Vi har varit anmälda till seriespel med ett lag och vil fyller lätt ett lag (men inte två). Många vill spela match och föräldrar ställer upp och skjutsar. Problemet har snarare varit att många vill vara med på matcherna och att vi behöver begränsa antalet spelare så att det inte blir så mycket avbytartid. Vi har tagit ut spelarna till matcher så att det blivit hyfsat rättvist för alla, och att en nybörjare behöver träna tio gånger innan den blir uttagen till match.
Vi är ett stort tränarteam med fem engagerade föräldrar och vi har en whats-up-grupp för tränarna som gör det effektivt att fördela arbetsuppgifter och hålla varandra uppdaterade.
Hälsningar
Frida Johansson
Kristofer Forsell
Anna Bilén
Anders Backman
Krister Wallén
Verksamhetsberättelse P09 2020
Under 2020 har vi setts vid 162 tillfällen, matcher, cuper, träningar eller andra aktiviteter tillsammans i P-09. På våra 119 träningar hade vi totalt 39 spelare som gjorde minst en träning. 10 spelare har vi tyvärr tappat till detta år, med viss förhoppning att några kan eventuellt kan göra comeback.
Vi spelade totalt 42 matcher i seriespelnivå lätt under våren och hösten samt en mängd träningsmatcher som vi själva arrangerade med. Totalt 3 lag i seriespel under både vår och höstsäsongen.
Pga Covid-19 blev det varken spel i Gothia Cup som planerat eller andra cuper som vi hade som målsättningen att delta i. Träningsläger blev också inställt under våren.
Roliga och motiverande träningar för killarna där vi lagt mycket vikt på individuell utveckling, passningsspel och smålagsspel för att ge killarna en så bra och givande träning som möjligt. Vi har under 2020 även spelade mixade matcher med både P-10 samt P-08.
Under sommaren var samtliga ledare och 10 spelare iväg på en träningsmatch mot Skärhamn på Tjörn, dagen avslutades med pizza och bad med spelare, ledare och föräldrar.
Spelare som vi tappade under året har slutat pga bristande intresse för fotbollen och inte för att de velat gå vidare till andra föreningar. Det är överlag ett gott kamratskap i truppen även om det fortfarande finns geografiska grupperingar då upptagningsområdet för vårt lag är väldigt stort.
Under året har vi varit 8 tränare som har efter bästa förmåga tränat och motiverat killarna till att bli duktiga fotbollsspelare och schysta kompisar som möjligt.
Under hösten 2020 tränade vi även futsal inomhus tills förbudet mot inomhusträning kom pga pandemin.
MVH ledarna SG 97 P-09
Verksamhetsberättelse F10 2020
Under 2020 har F10 tjejerna tränat utomhus fr o m v 11 t o m v 44 (v 15-v 41 2 dagar/vecka) med uppehåll under sommaren. I år har vi fortsatt träna på måndagar under vinteruppehållet på planen under taket i skrinnarhallen. Träningsnärvaron har överlag varit mycket god. Truppens storlek har pendlat mellan 16 och 19 tjejer. Vi har i år börjat spela 7 mot 7 och haft ett lag i seriespel. P g a coronapandemin har vi inte kunnat delta i några cuper men har spelat totalt 5 extra träningsmatcher för att tjejerna skulle få så mycket matchtid som möjligt. Cirka hälften av tjejerna deltog i SG97:s fotbollsskola v 25. Under våren lämnade Maria Lindahl som tränare och kvar i tränarstaben är; Camilla Törngren, Gunnar Nyström och Börje Jonefjäll.
Vi har som alltid haft otroligt roligt tillsammans med tjejerna på träningar och matcher. Övergången från 5-manna till 7-manna har gått fantastiskt fint. Prestationerna på matcherna har överlag varit mycket bra.
Under 2020 har vi alltså ökat antalet träningar till två dagar/vecka under säsongen och det planerar vi att fortsätta med under 2021. Vår primära ambition är som tidigare att behålla den positiva och lekfulla stämningen runt fotbollen så att så många som möjligt vill fortsätta spela i laget. Vi kommer även att försöka öka spelförståelsen och positionsspelet ännu mer samt utveckla varje spelares tekniska förmåga genom att ha mycket övningar med boll.
Med vänlig hälsning
Börje, Camilla och Gunnar
Verksamhetsberättelse P10 avseende säsongen 2020
Under 2020 har P10 killarna tränat utomhus 2-3 ggr i veckan i stort sett hela året, med en kortare ledighet över sommaren. Träningsnärvaron har varit god även när det inte varit matchsäsong. Truppens storlek har varit runt 30-35 spelare, några spelare har valt att lämna oss för andra aktiviteter och några till andra föreningar, men vi har samtidigt fått några nya kompisar i laget.
Vi har haft mycket roligt tillsammans på träningarna och vi märker att utvecklingen gått framåt rejält under året. Killarna har mognat och kunna ta till sig mer av instruktioner vilket gjort att vi kunnat fokusera och instruera mer kring exempelvis positioner och rörelsemönster. Träningarna har varit varierande och som alltid har vi försökt att mixa dom med både anfallsövningar och försvar. Vi tränar position, passningar, bollmottagning, dribbling och skott, men det blir förstås även en del prat om position och förstörande av spel i försvarsövningar. Oavsett övning försöker vi alltid ha med mycket boll.
Nytt för i år har varit extra målvaktsträningar. Linda som ny tränare och med ett förflutet som målvakt har med stor framgång tränat upp killarna till grymma keepers som i sin tur bjuder på magiska tv-räddningar under matcherna.
Covid har såklart begränsat oss under året för matcher och deltagande i cuper, vi saknar möjligheten att göra aktiviteter tillsammans och ser fram emot ett 2021 där vi förhoppningsvis bjuds på större möjligheter till gemenskap utanför fotbollsplanen.
Under början av året var vi 5 tränare och har under året tappat 3 stycken, samtidigt som har Linda har börjat vilket innebär att vi nu är 3. För att fortsätta att hålla samma kvalité på träningar och få till matcher, cuper, aktiviteter och annat kul som hör fotboll till, ser vi att vi kommer behöva rekrytera en eller flera tränare. Samtidigt har vi sett flera föräldrar engagera sig genom att hjälpa till med att boka matcher, vara kassörer för laget och andra kringaktiviteter i större utsträckning än tidigare, vilket är mycket positivt. Vi ser gärna att den utvecklingen håller i sig.
Vår primära ambition kommer fortsatt vara att behålla den positiva och lekfulla stämningen runt fotbollen så att så många som möjligt fortsätter spela under en lång tid framöver.
Med vänlig hälsning
Oskar, Linda och Erik
Verksamhetsberättelse F11
När säsongen 2020 drog igång var det många som var spända över att få spela ”seriespel”. P.g.a av covid-19 kom vi igång senare än beräknat men när det väl drog igång deltog vi med tre starka lag som alltid visade en enorm fotbollsglädje och god laganda. Alla var spelsugna och ville alltid spela så mycket som möjligt!
Lagets föräldragrupp för sociala event försökte vid flera tillfällen få till någon aktivitet men som alla känner till satta coronaviruset stopp för det mesta av den karaktären det här året.
Många av våra spelare deltog i den mycket uppskattade fotbollsskolan!
Efter sommaruppehållet fortsatte träningarna och fylldes av lek, rörelseglädje, bollteknik, bollkontroll och speluppbyggnad. Det blev tyvärr inga cuper denna säsong eftersom allt blev inställt.
När seriespelet avslutats i september fortsatte vi att träna flitigt. Vi har under hela senhösten/vintern tränat på konstgräset i Skrinnarhallen med en trupp på 20–25 tjejer. Dessutom har flickorna erbjudits extra teknikträning tillsammans med F10 och F09. Superkul!
Kalle Damberg som varit en del av ledartruppen länge slutade tyvärr hos oss och tränar nu P14.
Vi ser fram emot en spännande och utvecklande säsong 2021 där vi tar steget upp till 7-mot-7 spel. Vi har två lag anmälda och en ny tränare i gänget. Johan Berglund, Cornelias pappa, har anslutit sig till truppen.
Tränare för laget är Håkan Wall, Johan Berglund, Mathias Reman, Sandra Hansson och Sanna Aurelius.
Verksamhetsberättelse F12/F13 avseende 2020.
Vi är en relativt liten grupp på 13 barn och två huvudtränare samt två assisterade tränare. Johan, Oktash och Heza har varit med sedan tidigare medan Moa började som huvudtränare under hösten.
Vi tränar varje söndag fm. Under sen höst/vinterhalvåret har vi varit i Västerhedsskolans gymnastiksal. Där har vi tagit vara på de redskap som finns i lokalen, och bl. a kört en rolig hinderbana som varit mycket uppskattad. Därefter har vi fokuserat på olika teknikövningar och sedan avslutat med 5-5 match.
Efter jul har vi tränat i Skrinnarhallen i Ruddalen. På grund av kylan har vi har lite bristande närvaro men brukar få ihop en bra träning ändå. Vi brukar köra en rejäl uppvärmning, följt av olika teknikövningar, bollkontroll osv. Därefter kör vi mach i olika uppställning 1-1 / 3-3 / 5-5 beroende på antalet barn
En utmaning för oss har varit att behålla engagemanget och motivationen bland barnen att stanna kvar i laget. Flera av de barn som provtränat har dessvärre inte återkommit. Dock har vi lyckats värva några nya barn i år, samtidigt som några slutat. Närvaron ligger på 10 barn per träning.
Vi har roligt tillsammans på träningarna och fokuserar på att ge tjejerna en positiv inställning till träningen och fotbollen via lek. Vi jobbar också mycket med engagemang och fokus på träningen. Dessutom försöker vi bygga en god laganda och gott samarbete.
Vi har spelat ett antal matcher underhösten och hoppas kunna göra det även under 2021, så snart restriktionerna tillåter.
Under 2021 hoppas vi att kunna deltaga i matcher Vår primära ambition kommer naturligtvis vara att behålla den positiva och lekfulla stämningen runt fotbollen så att så många som möjligt vill fortsätta spela i laget. Vi kommer även att försöka öka spelarnas tekniska förmåga genom att ha mycket övningar med boll.
Moa, Johan, Oktash och Heza.
Verksamhetsberättelse P12
Vi kan konstatera att 2020 blev ett märkligt år på många sätt! Vi är trots allt väldigt nöjda över att vi har kunnat hålla igång träningsverksamheten och hunnit med både träningsmatcher och seriespel trots de utmaningar som Covid-19 inneburit.
Under årets första månader tränade vi en gång i veckan i Skrinnarhallen, för att sedan gå upp till två träningar i veckan i april när utomhussäsongen drog igång. I samband med att vi började med fler träningstillfällen hade vi även ett föräldramöte där vi bad om fler föräldrar som engagerade sig och vi fick in fem nya ledare till P12. Nu är vi totalt sex ledare som hjälps åt.
Vi spelade sex träningsmatcher under våren och under hösten blev det seriespel där vi deltog med tre lag. Vi var 24 aktiva spelare och fick låna in spelare då och då när ordinarie spelare fick förhinder under seriespelet.
P12 består av glada killar med mycket energi. De kommer från flera olika skolor och vi arbetar med att få ihop gruppen och att ytterligare stärka lagkänslan.
Nu ser vi fram emot en ny säsong med killarna under 2021!
Hälsningar,
Mia Sallergård
Anders Hindrum
Lina Tarouhit
Mathias Andreasson
Tobias Johansson
Guilherme Lofti
Verksamhetsberättelse 2020 P11 SG 97
2019 började med att vi körde på med träning i Skrinnarhallen på Ruddalen. Vi körde få ett pass i veckan i januari och februari för att sedan lägga in träningsmatcher i februari och mars. Under vår, sommar och höst tränade vi på Ruddalen och deltog i seriespel med 4 lag. På grund av Covid spelade vi ej cuper och det blev ett något kortare seriespel än tänkt från början, men vi fick i alla fall in ett gäng träningsmatcher under säsongen också. Vi var ett tag uppe en bit över 40 barn i gruppen vilket var ganska utmanande. Nu är gruppen i stället cirka 35 av vilka ungefär 25 är aktiva under vintern. Vi har inte kunnat spela några matcher/cuper eller futsal under vintern men ändå tränat på bra med fokus på det korta passningsspelet. Vi har även fokuserar mer på fys och att orka än tidigare då vi går upp på större plan i år. Även koordination och rörelse har lagts till mer än tidigare på grund av ny kompetens i tränargruppen.
Under senhösten har vi fortsatt att träna i skrinnarhallen vilket fungerat mycket bra för oss med mellan 18–25 barn på varje träning.
Vi har lyckats hålla alla entusiastiska under året och tycker att vi hittat en modell där vi får en bra balans mellan roliga träningar och färdighetsträning med väldigt aktiva och spelinriktade övningar.
I dagsläget är vi 6 ledare i laget, fortsatt Franz, Benny, David, Peter, Martin och Samuel. Som ledare märker man att killarna utvecklats väldigt mycket. De har framförallt lärt sig tekniska färdigheter som att ta emot och titta upp med bollen innan passning. Vi har också börjat öva mer taktik och försvarsspel och fler strategier för att vinna tillbaka boll från motståndare och hitta en taktik som styr motståndarna rätt.
Framförallt är vi väldigt nöjda över att träningarna präglas av mycket skratt och bra kompisstämning. De tar hand om och peppar varandra, gratulerar varandra vid mål och firar ihop. Vi jobbar mycket med lagkänsla, passningsspel och rörelseglädje och det har fungerat bra. Vi har även försökt att förebyggande prata om hur man beter sig vid matchsituationer och att respektera motståndare, domare och att inte fokusera på resultat, varken på träning eller under sammandrag. Vi har fått in en hel del nya spelare under säsongen och det har funkat bra även om det kan vara lite utmanande att hitta övningar som passar alla.
Vi har kört appen Supercoach för att få lite hjälp med att hitta åldersanpassade övningar.
Ledarna P 11
Genom David Stadig
Verksamhetsberättelse Pojkar 13 2020
Ordinarie träning
Året startade med cirka 24 barn i laget. Vi tränade en gång i veckan i Skrinnarhallen under den tidiga vintersäsongen fram till den 5 april då vi började träna utomhus. Den sista ordinarie träningen för vårterminen var den 7 juni. Höstterminen startade den 23 augusti. Då tränade vi utomhus fram till den 15 november då träningen återigen flyttades in i Skrinnarhallen. Årets träning avslutades den 13 december med bland annat en match mot föräldrarna och lussefika. Vid det sista tillfället var 23 barn närvarande.
Under 2020 har laget haft 36 träningstillfällen. Antalet barndeltagande vid dessa har varierat mellan 8 och 28. I genomsnitt har det varit cirka 20 barn på varje träning.
Extra aktiviteter
⦁ Den 16 februari deltog vi i futsalsammandrag. 10 barn deltog.
⦁ Den 8 mars deltog vi i futsalsammandrag i Lundby. 16 barn deltog.
⦁ Den 14 juni spelade vi i ett minisammandrag (3-mot-3) mot Näset på Ruddalen. 20 barn deltog.
⦁ Den 26 september deltog vi i en 5-mot-5-cup på Åkeredsvallen (Näset). I samband med detta fick deltagarna en genomgång av arrangörerna av vad som skiljer 5-mot-5-spel jämfört med 3-mot-3-spel och vad som är viktigt att tänka på. 20 barn deltog.
Övrigt
Under vårterminen var det fyra ledare: Mattias Sjöberg, Mathias Pull, Adel Chamun och Veronica Svärd. Adel och Veronica lämnade dock laget i slutet av vårterminen och de ersattes i stället av tre nya tränare: Tomas Karlsson, Alhaji Koroma och Birgitta Niklasson. Laget har således ett relativt stort tränargäng för närvarande på fem personer och i de fall då det behövs förstärkning brukar det inte vara några problem att få hjälp av andra föräldrar som är med på träningarna.
VERKSAMHETSBERÄTTELSE SÄSONGEN 2020
SG-97 flickor & pojkar födda 2014 (FP2014)
Gruppen som började inomhus i Västerhedskolan i början av 2020 var till stor del samma grupp som tränade frekvent under hösten 2019. Antalet barn samt sammansättningen mellan flickor och pojkar har varit relativt konstant sedan starten 2019. Av drygt 30 barn i truppen är enbart två flickor. Träningarna lockar i regel mellan 20 – 25 barn oavsett väderförhållande eller årstid. Gruppnumerären upplevs som lagom för att främja social träning, lagkänsla och bra träningar.
Covid-19 har inneburit att FP2014 agerat och anpassat sig efter myndigheternas rådande rekommendationer och riktlinjer. Konkret har det inneburit att FP2014 under 2020 inte har deltagit i några sammandrag, att FP2014 i perioder ställt in träningar, och senast övergått från inomhus (Västerhedsskolan) till utomhus (Ruddalens skrinnarbana). Förståelse och följsamhet bland ledare och föräldrar har varit stor. Lagets hemsida har använts som främsta kommunikationsväg. Ca 20 träningar har trots pandemin genomförts under 2020 vilket känns lagom med tanke på att barnen börjat skolan under hösten, samt kombinerar andra sporter eller simskola.
Ledartätheten är god, dock med sned könsfördelning där sex pappor just nu är ledare. Antalet är bra och upplevelsen är att det finns uppbackning/täckning om en eller ett par ordinarie ledare är borta av någon anledning. Könsfördelningen av vuxna under träningarna jämnas delvis ut då ytterligare fyra föräldrar ombeds att vara ansvarsföräldrar varje träning i ett rullande schema. För tillfället innebär rollen som ansvarsförälder att man är mer aktiv och engagerad. Uppgiften har slagit väl ut och har tagits emot bra, och har skapat goda förutsättningar för fortsatt framtida engagemang.
Vänliga hälsningar,
Jon Sevholt
Karl Karlsson
Lars Karlsson
Jonas Karlsson
Kalle Damberg
Tobias Christensson
Verksamhetsberättelse PF15 säsongen 2020
Under 2020 startade PF15 upp sin verksamhet med träning i stort sett varje söndag under perioden 16 augusti – 15 november. Vi har varit 7 ledare under säsongen: Johanna Schäfer, Petra Bosson, Fredrik Niklasson, Hanna Karlsson, Linda Milesa, Malin Tarrar och Christian Carlsson. Närvaron bland barnen har varit god med ca 20 – 25 barn på i stort sett varje träning.
Målet under denna första säsong har varit att barnen ska ha roligt och uppleva glädjen i att spela fotboll och tillhöra ett lag. Vi har också fokuserat på mycket bollkontakt för varje barn. Under träningarna har ett antal stationer ställts upp och barnen har delats in mindre grupper med mellan 4 – 6 barn i varje grupp, som sedan gått runt på de olika stationerna. Detta är ett koncept som vi upplevt som bra. Många av stationerna har återkommit för att ge barnen en trygghet i att känna igen de olika övningarna samtidigt som ett par stationer har varierats. Stationerna har innehållit hinderbanor, skottövningar, matcher, passningsövningar och koordinatinsövningar. Träningarna har oftast avslutats med någon typ av lek.
Under säsongen har vi också pratat om hur man är en god kamrat och hur vi ska bete oss mot varandra. Vi har haft bra hjälp av föräldrar på träningarna när det har behövts.
Säsongen avslutades den 15 november med medaljutdelning.
Med vänlig hälsning
Ledarna PF 15