Dela nyhet
Matchreferat: Höganäs - SIF
30 aug, 15:40 0 kommentarer
Efter ett långt sommarlov, två inställda matcher och mycket längtan efter fotboll var det äntligen dags för match igen – bortamöte mot starka Höganäs. Redan i omklädningsrummet märktes energin, många var laddade och vi hade hela sex avbytare med oss vilket gav möjlighet till mycket speltid för alla. Uppvärmningen var bra och när Sigge tog ton i klungan med sitt numera klassiska “1, 2, 3 – SIF!” kändes det som att vi var redo.
Men fotboll är inte alltid så enkelt. Redan efter dryga minuten tog Höganäs ledningen och bara någon minut senare stod det 2–0. Den starten satte tonen för matchen. Vi blev lite tagna på sängen och kom aldrig riktigt in i vårt spel.
Det är lätt att peka på detaljer – vad vi borde gjort annorlunda – men idag var det framför allt laginsatsen som saknades. Vi orkade inte riktigt springa för varandra, vi litade inte fullt ut på vårt passningsspel och kom aldrig upp i den nivå vi vet att vi kan. Sådana matcher händer, särskilt efter ett långt uppehåll.
Trots det fanns det ljusglimtar. Sista perioden blev betydligt bättre – vi hittade tillbaka till lite av vår vilja och tog lite fler löpningar.
Det var ett tecken på att vi kan, bara vi bestämmer oss.
Vi lägger den här matchen bakom oss. Det viktiga nu är att ta med oss lärdomen: i fotboll krävs alltid hårt arbete, oavsett motstånd. Gör vi jobbet tillsammans, då vet vi att vi kan spela riktigt bra fotboll.
Nästa gång är vi tillbaka – starkare, hungrigare och redo att visa vad vi egentligen går för. 💙
Kommentarer