Prenumerera
Julblommor, saffran och ljus ska ge klirr i lagkassan
23 sep, 11:06 2 kommentarer
Hej!
Vi behöver fylla på vår lagkassa. Därför kommer vi under hösten att sälja julblommor, dörrkransar, saffran, ost och ljus via Tulpankungen.
Under måndagens föräldramötet delade jag ut fysiskt säljmaterial.
Ni som inte var med på föräldramötet kan hämta säljmaterial i dag tisdag efter träningen eller på lördag när några av killarna har match på Lyckåvallen.
Det går även att starta en egen digital butik för att sälja. Här bifogar jag en länk till era egna personliga digitala butiker som ni kan dela ibland annat i mejl och på Facebook.
https://kunder.tulpankungen.se/saljare/ny/19828
Sista ordinarie försäljningsdag är 27 november 2025.
Leveransdatum för produkterna som vi sålt är 4 december 2025.
Lycka till med försäljningen/lagförälder Mia
Kommentarer
Emma Ragnarsson 16 nov, 19:37
Feltråd… men vilka datum/v är resan till Litauen?
Magnus Almqvist 16 nov, 20:06
Så här skrev ledarna tidigare i kallelsen med intresseanmälan:
Hej! På föräldramötet så sa vi att vi skulle vilja ta laget till våra vänner i Litauen som P2012 har gjort iår. Vi ser gärna att vuxna och syskon följer med skriv de som kommentar i kallelsen. Vi jobbar just nu väldigt brett med insamling av pengar beroende på hur många vi blir samt hur insamlingen går påverkar kostnaden men just nu räknar vi med samma kostnad som P 2012 Spelare/syskon: 2000kr Vuxen: 4000kr
Vi siktar på helgen innan skolan börjar åker onsdag hem måndag sen måste de klaffa med färja och boende