Dela nyhet
Träningscup i Halmstad
29 feb 2020 0 kommentarer

Vi blev inbjudna till BK Astrios Minicup i Halmstad. En försäsongsförberedande träningscup med roliga motståndare.
Vårt fokus låg på att få möjligheten att känna på Stor 9v9, möta nya lag, testa nytt spelsystem och en del nya positioner samt att ha vissa fokuspunkter:
- Utmana, Driva och Markera.
23 av truppens 24 spelare deltog. Med en tidig matchstart beslöt vi att boka hotell i Halmstad för att slippa uppstigning mitt i natten.
Med 9 spelare på planen och 14 avbytare vid sidan blev det en klurig uppgift att få till vettigt spel. Vi körde fasta byten var 10:e minut. Alla fick lika mycket speltid och alla fick stå vid sidan närmare 2/3-delar av tiden. Synd bara att det var kallt, ruggigt och lite regn.
Vi spelade våra fyra matcher med olika målvakt i samtliga matcher. En nolla, ett insläppt, två insläppta och tre insläppta mål. Framåt mäktade vi endast med tre mål på fyra matcher. Med skral målskörd framåt blev tyvärr några misstag bakåt avgörande för matcherna i gruppspelet.
Överlag var samtliga matcher jämna. Oftast var det vi som inledde bäst, men i takt med sumpade målchanser dog energin lite grann mot slutet av matcherna. Märkligt för med så många pigga avbytare borde det ju vara precis tvärtom.
Kommentarer