Dela nyhet
Pulsmätning Januari
23 jan 2020 0 kommentarer

En liten inblick i verksamheten efter alla helger. Nytt år med en minst sagt mild vinter. Men vilken tränare blir inte glad av gröna planer även om mörkret ligger på. Ställde några frågor till nye tränaren Mulle som tidigare tränat Fittja IF med goda resultat.
Hur ser träningsstatus ut i truppen?
Vi försöker hålla truppen runt 26 spelare. Det ramlar in provspelare fortfarande och det välkomnar jag, dörren stängs inte ännu på ett tag. Vi har gjort några intressanta nyförvärv och det kommer att komma fler.
Vilka förväntningar kan ställas på årets trupp? Vilken målsättning känns realistisk?
Förväntningar jag har på truppen är att man varje träning och match ger 110% och att man närvarar på träningarna.
Jag kommer att sätta ribban högt för varje spelare, det ska inte vara enkelt utan man får helt enkelt slåss om sin plats.
Det kommer att vara konkurrens på varje position. Målsättningen är att komma topp 4 i serien.
Vad är din filosofi, vilka taktiska punkter vill du se som utmärker själva spelet för Konya kommande säsong?
Min filosofi är att vi ska öka fysiken för att orka slå ut lag sista kvarten samt vara ett aggressivt lag på plan som sätter press på
andra lag och nyttja misstagen de gör. Samtidigt ska vi kunna vara ett bollförande lag. Sedan kanske det inte alltid går som på räls, men jag vill att föreningen har tålamod och tror på det jag gör. Viktigt att spelarna och de andra ledarna får rätt stöttning.
En stor grej är också att alla våra fans får njuta av matcherna. Vi hoppas att även gamla och nya sponsorer visar viljan att skjuta till lite ekonomisk uppbackning så att vi kommer iväg på träningläger.
Vilka är dina allmänna reflektioner om klubben och laget?
Jag tycker att klubben är väldigt professionell. Väldigt trivsam och respektfulla spelare samt styrelse.
Känns lite som att man tagit över en allsvensk klubb. Här finns väldigt mycket bra förutsättningar och vi har det mycket bättre förspänt än många andra klubbar i högre divisioner.
Tack Mulle för intervjun, vi återkommer med jämna mellanrum för mer info
kring truppens framfart.
Kommentarer