Välkommen till P/F 09-10

Ny datum för Årsmötet, den 1/3 kl 18.30!
15 feb
GOD JUL & GOTT NYTT ÅR
20 dec 2020
Coronauppdatering, inomhusträningen framflyttad
29 okt 2020
TRÄNARFRÅGAN KLAR FÖR SENIORTRUPPEN 2021
23 okt 2020
10 apr, 11:58 0 kommentarer
Hej.
Vi skulle börjat träna ute nästa veckan måndag, tisdag och torsdag men pga att vi inte får gå ut på gräsplanen än så är tiderna ändrade till måndag, onsdag 17.30-19.00 och lördag 10-11.30 .
7 apr, 13:31 0 kommentarer
Medlemsavgiften för P09 (P12) detta år är 1550kr!
600 kr av detta är rabatthäften som ni kan sälja om ni vill och på så vis få tillbaka dessa pengar.
Om ni betalar innan den 15 april får ni tre av era rabatthäften detta datum. De resterande tre får ni till hösten när de är aktuella.
Betalar ni senare får ni häftena när ni betalt.
Om ni vill dela upp betalningen så går det bra. Prata då först med mig. Hela avgiften ska isåfall vara betald senast 30/5.
Betala
till bankgiro 291-6518
eller
swish 123 467 34 48
Skriv alltid:
Barnets namn
Barnets personnummer
Ert mobilnummer
Från och med nästa vecka (v.15) börjar vi träna utomhus på Åbyvallen måndag, tisdag och torsdag 17:30-19:00.
Kommande tisdagar kommer vi även spela träningsmatcher mot P13 (08.orna) under vår träningstid. Vi är som sagt anmälda för en 9-manna serie och en 7-manna och kommer behöva lära oss övergången från 7-manna till 9-manna fotboll. Det kommer bli många matcher för många av killarna och det kommer hända att vissa av killarna spelar båda helgdagarna när matcherna väl har börjat. Det roliga är att alla kommer få spela!
Det blir inget vanlig träning på lördag utan blir att vi har genomgång om 9-manna fotboll och pratar ihop om oss angående nya säsongen så killarna behöver inte vara ombytta.
Första matchen för säsongen är i 7 manna serien hemma mot Hittarp 1/5 - 11:00
Första matchen i 9-manna serien är borta mot viken 2/5 - 16:00
Hoppas på en rolig säsong mycket fotboll.
Tillsammans jobbar vi framåt som alltid
// Abdi
1 nov 2020 0 kommentarer
Denna vecka börjar vår vintersäsong.
Tanken från början var att ha träningar både inom- och utomhus samt matcher.
Men pga rådande omständigheter, direktiv från myndigheterna och klubben har vi gjort några justeringar.
Vi kommer endast att ha utomhus träningar som börjar nu på tisdag och sträcker sig fram till jul, därefter beroende på läget kommer inomhus träningar eventuellt att bli aktuella.
När det gäller matcher, så har dessa blivit flyttade framåt men utan datum, vi får återkomma när det blir aktuellt.
Däremot har vi en glad nyhet att medge, vi har fått fyra nya assisterande tränare (från P16 laget) som kommer att hjälpa våra grabbar att utvecklas i sina positioner och spel.
Vi hälsar varmt välkomna till:
Andreas Pettersson (Andy), assisterande tränare för målvakterna
Oliver Bengtsson, assisterande tränare för backarna
Gursimar Singh, assisterade tränare för mittfältarna
Giannis Paschalis, assisterade tränare för forwards
Vi ser framemot en bra säsong :-)
Hälsningar
Abdi och Carolina
9 okt 2020 3 kommentarer
Hejsan
Vi börjar närma oss höstsäsongens avslut, återstår endast en match mot Perstorp som kommer att vara nu på lördag den 10/10.
Men som avslutning kommer vi att göra några aktiviteter.
Lördagen den 17/10
Är våra grabbar inbjudna till P16s sista match för säsongen (avgörande match för att bli serievinnare) som hejaklack och därefter kommer de att ha en gemensam fika i klubbhuset.
Kallelse kommer att skickas.
Söndagen den 18/10 Avslutning, P11 mot Föräldrarna
Samling kommer att vara kl 11:30 i Åbyvallen och matchen börjar kl 12:00
Vi kommer att spela 3x20min och därefter är det dags för mat, grillande hamburgare. Vi har även beställt bra väder, solsken och värme.
Kallelse kommer att skickas och vi är tacksam om ni kan meddela i kommentarsfältet hur många föräldrar som kommer att delta.
Efter denna avslutning kommer vi att ha en veckas uppehåll och därefter sätter vi igång vinter säsongen, med både träningar och matcher.
Vi återkommer med mer information senare.
Önskar er en fortsatt trevlig dag och vi ses på plan, redo för match!
Hälsningar
Abdi, Claudio och Carolina
5 sep 2020 0 kommentarer
Hej. På måndag kör vi en gemensam träning med 09.orna. Vi behåller samma träningstid på tisdag men då ska vi ha lite teoretisk träning där vi går igenom positionsspel och hur man spelar i olika positioner.
Vi kommer köra lite spel sista 20 minuterna.
De kommer bli 3 dagar denna veckan istället för 2 dagar.
Hoppas det är okej med alla
mån 19/4
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
tis 20/4
17:30-19:00 |
Träningsmatch
Åbyvallen B-planen |
tor 22/4
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
mån 26/4
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
tis 27/4
17:30-19:00 |
Träningsmatch
Åbyvallen B-planen |
tor 29/4
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
mån 3/5
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
tor 6/5
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
mån 10/5
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |
tor 13/5
17:30-19:00 |
Utomhus träning
Konstgräs, Åbyvallen |