Är du mellan 10–14 år och nyfiken på att börja paddla?
Vill du testa något nytt, roligt och fartfyllt och känner att du behöver lite hjälp att komma igång? Då har du hittat helt rätt.
När?
KKG har prova-på tillfällen för UNGDOMAR tisdagar under tidig sommaren/tidig höst klockan 18:30 -20:00. OBS, platser är begränsat till 6st ungdomar per tillfälle, blir det fullt - häng på nästa tisdagstillfälle.
Hur?
Vi har instruktör på plats som hjälper till med allt från val av kanot, inställningar och teknik. Du behöver inte ha någon egen kanot och paddel utan kan låna på plats. Obs du behöver vara simkunnig minst 200m och ha vattenvana.
Föräldrar är varmt välkomna
Vi tycker det är både roligt och värdefullt när föräldrar är med på bryggan och jättekul om du kan delta på vattnet. Du som förälder får gärna prova på att paddla kanadensare kostnadsfritt, och i mån av plats, även testa kajak.
Ett tillfälle kostar 100 SEK och kan räknas av mot ett eventuellt medlemskap 2026.
Börja med att fylla i dina/din ungdoms uppgifter i formuläret nedan.