Dela nyhet
Fotbollslek FP16/17
16 maj, 20:28 0 kommentarer
Fotbollslek FP16/17
Vi vill hälsa er, och i synnerhet era barn, välkomna till fotbollslek med start onsdag den 25/5 kl. 18-19.00 på Hissmovallen.
Vi kör fem tillfällen och sedan utvärderar vi hur det har funkat och hur det har varit för barn, tränare och vårdnadshavare.
Som vårdnadshavare deltar du till och från i träningen genom att vara närvarande och delaktig. Så ta med oömma kläder. Din närvaro är också en trygghet för ditt/dina barn och oss tränare.
Vi kommer att leka mycket med boll (huvudfokus att ha roligt), men även träna på att lyssna på varandra, ta hänsyn till varandra och förstå lite mer om fotboll.
Ett krav som föreningen ställer på träningen är att barnen har benskydd, så detta bör ni låna eller köpa.
I övrigt finns inga krav på kläder eller skor, mer än att de ska vara mjuka och att det inte gör så mycket om de blir smutsiga.
Det tillkommer även en medlemsavgift på 200kr per person eller 400kr för familj (om ni inte redan är medlemmar).
Ta med egen boll på första träningen då vi är osäker på om beställda bollar har hunnit komma.
Anmäler er gärna på formuläret för FP16/17 så blir det lättare att föra närvaro.
Varmt välkomna!
Med vänlig hälsning, Eva-Lena och Lars Årmyr, 070-2549028/070-3764989
Kommentarer