IK Huge Team -06

Matchspel - Nya restriktioner
25 feb
Läget i hockeyn
18 feb
SvenskHockey.TV
10 feb
Nu återstartar vi verksamheten!
22 jan
Gott Nytt År!
31 dec 2020
Årsmöte IK Huge
23 feb
Medlemsförmåner i IK Huge
20 jan
Kommunala anläggningar stängda
19 dec 2020
Kasthallen stängd tills vidare
18 dec 2020
Bilmetro Föreningsvecka
2 nov 2020
1 okt 2020 0 kommentarer
Linus Ölund Cup avgjordes i helgen med fem deltagande lag.
Huge/Skutskär, Brynäs, Spånga, Vallentuna, Hille/Åbyggeby som vi alla tackar för deras deltagande.
Slutsegrare i suverän stil blev Brynäs som med endast ett insläppt mål på sina 4 matcher kunde höja bucklan och ta med den hem till Brynäs.
För våran del slutade cupen i en godkänd tredjeplats efter varierande spel i matcherna.
Tidig match mot Brynäs inledde cupen och det visade sig att motståndarnas längre tid på is och samspel skulle bli för svårt.
Trots ett massivt övertag i spelet kunde vi dock hålla siffrorna nere i målprotokollet genom suveränt målvaktsspel av William.
Resultat: 1-4.
Lite rast och vila på det och säkert många revanschsugna killar på isen mot nästa motståndare Vallentuna Rangers.
Det var en mycket jämn och spännande match som Max kunde avgöra med en fin soloprestation till seger med 2-1
Här visade vi prov på att det finns potential att bygga på i laget som inte tränat mycket ihop än.
Stärkta av den segern mötte vi sedan Spånga som skulle visa sig bli en märklig match.
Första perioden förlorades med 0-6 trots 14-14 i skott.
Deras kontringar gav maxutdelning genom en sylvass Alvin Lindemark.
Andra perioden blev stökig och irriterad med tunga huvuden på en del spelare.
Misstänker att ledarna redde ut begreppen inför sista matchen som stod mot Hille/Åbyggeby.
En ny spännande match skulle det visa sig där vi var snäppet bättre och vassare i avslutningarna än motståndet.
Emil fick avsluta målskyttet genom att trycka in 2-0 målet med fem minuter kvar att spela.
Det var kul att se Elias debutera i matchsammanhang i målet under cupen, med han och William har vi två målvakter att lita på under säsongens seriespel.
Detta var en mycket nyttig cup för laget som behöver spela ihop sig och komma förberedda inför årets säsong.
Nästa helg väntar seriepremiär mot Brynäs och jag är helt övertygad om att grabbarna kommer ge allt för att stå upp mot dem.
11 sep 2020 0 kommentarer
Hej
Måste tyvärr meddela att hockeyn som jag gick ut med imorgon inte går att genomföra.
Tråkigt besked, men så är det tyvärr.
11 sep 2020 0 kommentarer
Det finns en tid bokad i morgon lördag mellan 13.00 - 15.00 i Skutskär.
Dit är alla välkomna som vill lattja lite hockey ett par timmar och bara ha kul.
Vi kommer att få sällskap av några grabbar från j18 i Skutskär också.
Jag kommer finnas där som ansvarig.
Hoppas ni vill komma, bra is och tung musik utlovas 👍
25 jun 2020 0 kommentarer
Vi kör på med sommarfys på tisdagar i Skutskär nån vecka till.
Vi har nu tagit fram 3 st träningspass som vi vill att spelarna kör igenom på egen hand i sommar, vi gick igenom övningarna i tisdags.
Ni som inte var där, ta hjälp av en kompis i laget så ni vet hur övningarna skall utföras eller kom på en tisdagsträning i Skutskär och fråga hur man gör övningarna.
Vi vill att alla spelare ska köra igenom passen minst 2 ggr i veckan.
Ni som inte har nån annan sommarsport som typ fotboll ska köra igenom dessa träningspass minst 3 gg per vecka!
Dokumentationen finns under Träningspass 2020 under Dokument på hemsidan.
4 feb 2020 0 kommentarer
Sekunderna var verkligen inte med oss i denna onödigt spännande match, men
till slut stod laget som vinnare i säsongens andra straffläggning mot Hille/Åbyggeby.
Matchen började mycket lovande i första perioden med bra spel från Huges sida. Elias åkte igenom med hög fart och satte både ett och två noll och drog ned applåder från läktaren.
Fortsatt övertag från Huges sida resulterade i Noahs 0-3 mål.
Trodde vi skulle gå till periodvila med den ledningen, men efter lång konferens mellan domarna godkändes Hille/Åbyggebys kvittering 14.59..en sekund kvar.
Andra perioden var knappt en halvminut gammal då Elias fullbordade sitt hattrick och utökade ledningen till 1-4.
Grabbarna spelade en bra hockey och ledningen kändes trygg, men Hille/Åbyggeby kvitterar ännu en gång .
En snabb replik tillbaks till en tremålsledning genom Henrik efter fint spel
och återigen höll vi i taktpinnen.
Andra perioden avslutades med stök framför Arvids mål, som resulterade i ett matchstraff för oss och en 2+2 för hemmalaget.
Irriterad stämning som kanske låg oss ifatet i tredje då matchen svängde till hemmalagets fördel och de gjorde både 3 och 4-5.
Återigen var det lång diskussion mellan domarna om ett av målen som till slut godkändes.
Milton visade dock att vi verkligen ville vinna denna match och satte viktiga 4-6, då återstod drygt tio minuter av matchen.
Snabb replik av H/Å och en spännande avslutning väntade.
Med endast fyra sekunder kvar av matchen lyckas hemmalaget kontra in reduceringspucken..som sagt, sekunderna var verkligen inte på vår sida..
Förlänging 5 mot 5 denna gång som slutade resultatlös efter chanser åt båda hållen.
En spännande strafflängning tog alltså vid och där och visade vår målvakt Arvid sin styrka och släppte inte in en enda straff!
I tredje omgången satte Elias sin straff distinkt och efter räddningarna av väggen Arvid kunde Henrik åka in och kallt sätta den avgörande pucken bakom en besviken hemmamålvakt.
Två viktiga poäng i kampen om en så god placering i tabellen som möjligt inför slutspelet.
Vi spelade återigen med reducerat manskap pga av skador och sjukdomar och de som denna gång kom in i laget gjorde det mycket bra.
Har bla hört att långtidsskadade Charlie som bröt nyckelbenet innan jul börjat snöra på sig skridskorna försiktigt, han och de andra är självklart
efterlängtade och man ser fram emot att se dem på isen igen.
Nästa helg väntar en bortaresa till Söderhamn och ny tät match mot SIK/SLHC.
ons 3/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
tor 4/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
mån 8/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
ons 10/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
ons 10/3
20:20-21:00 |
Föräldramöte
Kafeterian, Kastvallen |
tor 11/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
sön 14/3
12:00 |
Hille/Åbyggeby IK hemma
Kasthallen |
mån 15/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
ons 17/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |
tor 18/3
20:15-21:15 |
Träning
Kasthallen |