Dela nyhet
Brageakademin tränar igång!
5 jan, 12:53 0 kommentarer
Äntligen, efter en längre vila än vanligtvis återupptar Brageakademin sin fotbollsverksamhet om än med fortsatt tydliga riktlinjer och förhållningssätt för att fortsätta ta ansvar.
Här kan du läsa mer om SvFF riktlinjer och förhållningssätt:
Riktlinjer med anledning av covid-19 (22 dec) - Svensk fotboll
OBS! All träning sker utomhus på Borlänge Energi Arena Domnarvsvallen och inga samlingar eller ombyten sker inomhus oavsett ålder. Försök att åka till träningar på samma sätt och med samma personer under denna period för att minska sociala kontakter. Föräldrar ombeds hämta och lämna sina barn utan att vistas på arenan, med undantag för speciella omständigheter som kräver att förälder måste vara på plats.
Träningar och matcher för Brageakademin
För våra träningsgrupper födda 2004 och tidigare gäller fortsatt att träna i mer uppdelade enheter på träningarna, stationsträning i större utsträckning, undvika att blanda träningsmaterial ex. västar. Inga matcher varken tränings- eller tävlingsmatcher får genomföras tills annat meddelas.
För våra träningsgrupper födda 2005 och senare gäller fortsatt att ta ansvar för hur samlingar och träningar genomförs på ett ansvarstagande sätt. Matcher får genomföras med högst en match i veckan och i sådana fall bara mot lokalt motstånd, allt för att undvika onödiga resor över kommun- och länsgränser. Dialog ska föras med akademiansvarig om det finns en vilja att spela matcher.
Tänk på att dessa riktlinjer och förhållningssätt kan komma att förändras med mycket kort varsel, så håll dig uppdaterad hela tiden.
Vid frågor rörande träningstider eller ändringar av utskickade tider kontaktas Brageakademins Team Manager Geraldine Björklund.
geraldine.bjorklund@ikbrage.se
Vid övriga frågor kontakta akademichef Andreas Wallin.
andreas.wallin@ikbrage.se
Med förhoppningar om en bra uppstart på säsongen 2021!
Tillsammans är vi IK Brage och tillsammans tar vi ansvar!
//Ledningen Brageakademin
Kommentarer