Dela nyhet
Hårt motstånd i lagmatcherna
21 okt, 16:21
I söndags var båda våra allsvenska lag i farten. För förstalaget var det seriepremiär medan andralaget spelade andra ronden i sin serie. Förstalaget fick besök av Kungsbacka som ställde upp med ett ungdomligt men spelskickligt lag. Det blev en jämn och hård tillställning där vi tog en tidig ledning då Shriyadit vann sitt parti snabbt, När krutröken började skingras verkade både oavgjort och till och med vinst ligga inom räckhåll men så vände bladet igen och det blev en knapp förlust med 3½ mot 4½, Förutom Shriyadit var det Åke och Jonas Aulin som svarade för klubbens vinstpartier. Klicka här för individuella resultat,
Andralaget stötte på hårt motstånd mot Landskrona SK. Det blev till slut förlust med 1½ mot 6½. En eloge till unge Mohamed som svarade för lagets enda vinstparti. Den återstående halvpoängen togs av Robert Kellly i ett långt och hårt kampparti. Individuella resultat hittar man här .
Nu gäller det att ta nya tag till nästa rond 16 november. Under tiden finns det möjlighet att finslipa formen i höstturneringen Stig Lundholms minne 1-2 november!