Hej!
Ljuset är påväg tillbaks och om inte allt för många månader så kommer även värmen och då vet vi alla hur man bäst fördriver en kväll, på Tylösand spelandes beachvolleyboll såklart! Nu är det äntligen dags för anmälan till årets träningsgrupper i beachvolleyboll. Vi hoppas att intresset är lika stort i år som tidigare. Alla är välkomna att anmäla sig. Inga förkunskaper krävs.
Vi hoppas kunna fortsätta ha alla klubbens träningar på måndagar. Men då vi inte vet hur stort intresset är och hur många tränare vi har så kan det bli förändringar. Likt tidigare år kommer träningarna att vara på Tylösand och träningsstart beräknas vara måndagen den 11:e maj.
Precis som förra året så kommer sommaren delas i två träningsperioder. Första perioden 11 maj - 29 juni, andra perioden 6 juli - 7 september. Andra träningsperioden har två veckors uppehåll i slutet av juli (20 och 27 juli) så det är därför den är något längre. Båda perioderna innehåller 8 träningar. Torsdagsturneringar planeras att spelas som vanligt.
Avgifter för 2025:
Medlems och träningsavgift 1 träningsperiod - 650 kr
Medlems och träningsavgift 2 träningsperioder - 1150 kr
Endast medlemsavgift 250 kr
För studerande/ungdomar
Medlems och träningsavgift 1 träningsperiod - 400 kr
Medlems och träningsavgift 2 träningsperioder - 650 kr
Endast medlemsavgift 250 kr
I avgiften ingår:
1 års medlemskap i HBC.
1 tränarledd träning i veckan i maj-juni och/eller juli-september.
Möjlighet att få tävlingslicens för rankinggrundande turneringar.
Gratis deltagande på torsdagsturneringar.
Deltagande på avslutningsfesten som arrangeras i september (en viss avgift tillkommer).
Deltagande på klubbens Kick- off i slutet på maj.
Vi är en ideell förening och vi som driver föreningen gör det på vår fritid utan någon ersättning. Vi vill fortsätta att hålla en låg kostnad för våra medlemmar och för att kunna göra det så finns det några tillfällen per år som vi därför kommer att behöva medlemmars hjälp för att få verksamheten att fungera. Två av dessa tillfällen är när vi sätter upp samt plockar ner våra nät på Tylösand. Uppsättning sker någon gång i slutet på april eller början på maj och nertagning i mitten/slutet på september. Du som medlem uppmuntras starkt att delta vid åtminstone ett av dessa tillfällen för att hjälpa klubbens verksamhet.
Vi hoppas att alla som anmäler sig kommer kunna få en plats i träningsgrupperna, men vi kan inte garantera det till 100% så lika bra att anmäla sig direkt om du vill vara med, först till kvarn gäller! Hjälp gärna till att sprida länken till anmälningsformuläret till alla era kompisar som ni vet är intresserade av att vara med.
Som medlem får du information via vår hemsida på svenska lag. https://www.svenskalag.se/halmstadbeachvolleyclub
Glöm inte att gilla vår facebook sida Halmstad Beachvolley Club Facebook sida
Om du inte redan är medlem i facebookgruppen Halmstad beachvolleyclub https://www.facebook.com/groups/277133097080393 så bli gärna medlem där, då mycket information kommer ut via den gruppen och den kan även användas när man söker spontanspel.
Klubben finns även på instagram Halmstad Beachvolley Club
Vid frågor och funderingar så kontakta hbcbeachvolley@gmail.com, alternativt skriv till Andreas Pålsson.
Vi hoppas att ni är lika taggade som vi är!
Soliga och sandiga hälsningar
Halmstad Beachvolley club