Dela nyhet
Våra grupper och nya grupper under höstterminen 2025
4 aug, 06:00 0 kommentarer
Simskolan - befintliga grupper
Just nu har vi 105 simmare i simskolan i våra befintliga grupper. Några ledare har tyvärr slutat eftersom deras barn inte fortsätter i simskolan, så har vi slagit ihop vissa grupper och har landat därmed på 11 befintliga grupper för höstterminen 2025. Vissa grupper tränar på bara en bana, därför skulle det blir för trångt för våra simmare och dåliga förutsättningar att lära sig om vi skulle fylla upp gruppen till maximala antal simmare, dvs faktiskt möjliga antal simmare är mycket lägre än 12 simmare i flera befintliga grupper. Därför är antal platser vi kan ge nya simmare i våra befintliga grupper tyvärr väldig begränsat. Orsaken är främst att vi inte kan få fler tidiga tider på söndag som är anpassad till yngre simmare, och bassängen i Gimo är byggd bara med 6 banor. Våra simskoleansvariga är dessutom närvarande i hallen under de flesta pass i simskolan, och de kan inte jobbar ideellt fler än 2 dagar/veckan i simskolan samt sitter med planeringar och förberedelser av träningspass andra dagar under veckan.
Samtliga nya simmare som har sökt en plats i någon befintlig grupp har fått kallelse till provsim, som ske lite senare under Augusti i Landbaded/Alundabadet. Platser delas ut efter provsimmet i mån av tillgängliga platser i lämplig grupp.
Simskolan - nya grupper
Intresseanmälan för simskolan är avslutat. Många har sökt denna termin och vi har fått in över 70 intresseanmälningar. Vi tycker det är mycket bra att så många vill lära sig att simma i tidig ålder!
Vi behöver dock uppmärksamma att vi är en ideell förening som kan bara växa om det blir också nya ledare, tränare och hjälpföräldrar som vill ta en grupp. Föräldrarna till våra nya simmare behöver ställa upp för att få föreningen att fungera och det är inte möjlig att lägger fler träningspass på de ideella krafter som redan finns. Satsningen är såklart att lära så många barn som möjlig att simma. Vi är också en förening med tävlingssimmare och det kräver inte bara föräldrar som skjutsa barn till tävlingen när de väl kan simma, men även intresserade föräldrar som stödja sina barn redan i simskolan som är vägen in att blir simidrottare, motionssimmare och även tävlingssimmare. Simning är också en idrott och därför krävs ideella krafter som visar vägen och är förebilder till våra barn, vilket är inte något skillnad till andra ideella föreningar.
På grund av begränsat antal vuxna som vill vara aktiv, blir det tyvärr bara en nybörjargrupp i simskolan. Det var mycket svag uppslutning från föräldrar som vill ställa upp och hjälper till - även som hjälpföräldrar som hjälper i vattnet under ledning av någon tränare. Vi behöver främst prioritera säkerheten inom simningen, och föräldrar som hjälper i bassängen spelar en avgörande roll i simskolan för våra simmare.
Nästa steg är nu provsimmet där vi kolla på exakt delnivå inom nivå Baddare och Sköldpaddan, så vi få ihop en bra grupp med ungefär lika förutsättningar för kommande hösttermin.
Enligt principen "först till kvarn" har vi kallat några simmare till provsimmet, som vi tror -enligt inlämnade uppgifter- passar i nybörjargruppen. Vi har kallat fler till provsimmet än det finns platser, så även om du har fått kallelse till provsimmet är det alltså inte säker att ditt barn kan få en plats.
Teknikgrupper och tävlingsgrupper
För höstterminen har gått upp de flesta Hajgrupper till träningsgrupp Brons. Det var så många simmare (21 stycken!) att vi behövde delar gruppen i 2 olika träningspass (dvs 2 grupper) på söndag. På onsdag tränar Bronsgrupperna dock tillsammans.
Utöver detta har vi ungefär 30 simmare som fortsätter tränar i Träningsgrupp Silver och träningsgrupp Guld.
Vuxna och motionsgrupper, samt simskola för äldre barn, ungdomar och vuxna
Som tidigare erbjuder vi en träningsgrupp för vuxna (Masters) och även en grupp för att lära sig crawl (Vuxencrawl). Ny för höstterminen är en grupp för seniorer som kommer träffas på lördag eftermiddagar (seniorer 65+) och en grupp särskild för vuxna som vi lära sig att simma som träffas på tisdag kvällar (simskola vuxna). Vi har också startat upp öppet vatten träning, som träffas på Badplatsen på Gimodammen under sommaren och fortsätter tränar som en del av gruppen Masters under vinterhalvåret.
Vid behov kommer finnas en särskild simskolegrupp för äldre barn och ungdomar som vill lära sig att simma eller vill blir vattenvana. Målgruppen är 10år-20år som vill lära sig sina första simtag. (dvs absolut inte 5-8 åringar alltså, vilka vi hänvisa till våra vanliga simskola).
Vi tar emot anmälningar till samtliga vuxengrupper eller siminlärningsgrupper via formuläret "medlemsansökan".
Kommentarer