Dela nyhet
Vilka är vi? Vad står vi för?
6 mar, 19:23 13 kommentarer

Kanske vårt viktigaste inlägg hittills, tack för att DU läser det.
Fc Kallfors p 09 består av ett team på 21 grymma killar och tre ledare, en man och två kvinnor med olika kompetenser och ett stort härligt gäng föräldrar.
Vår ambition är att varje spelare ska få bästa möjliga förutsättningar till utveckling som fotbollsspelare och människor. Under tiden ska killarna må bra, ha roligt, känna sig inkluderade, sedda och respekterade för den de är.
För att nå den ambitionen arbetar vi för en trygg utvecklingsmiljö vilket för oss bland annat innebär att ingen av våra killar någonsin ska behöva försvara sin plats i laget. De är var och en en värdefull del av teamet helt oberoende av sina prestationer.
Vi fokuserar inte på kortsiktiga resultat som att vinna matcher vilket betyder att vi aldrig "toppar" eller "matchar laget" för en vinst. Vi ser varje träning och match som en värdefull möjlighet till att utvecklas tillsammans. Vi pratar om att killarnas prestationer naturligt kommer gå upp och ned och det i sig ger de värdefull träning på att lyfta varandra när kompisen har en utmanande period. Vi är ett lag som finns där för varandra på plan och utanför och lär oss av varandra. Vi tränar tillsammans, utvecklas tillsammans, gör mål och släpper in mål tillsammans och vinner och förlorar matcher tillsammans. Vi kommer aldrig dela upp laget i någon form, vi är ETT lag.
Vi fokuserar först och främst på att skapa en trygg utvecklingsmiljö där killarna ska få utvecklas på lång sikt individuellt och som team i sitt eget tempo. Därtill strävar vi efter att erbjuda allsidig träning av så hög kvalitet vi kan utifrån våra förutsättningar. Vi åker på 4-5 cuper per år där vi anmäler ett lag per cup. Vid cuper kallas samtliga spelare till varje cup då vi ser detta som mycket värdefull samvaro tillsammans på plan och utanför plan.
Som hjälp i ovanstående arbete har vi fyra parallella arbetsplaner. Plan för värdegrundsarbete, plan för fotbollsutveckling, fys-och skadeförebyggande plan samt en ekonomisk plan. Samtliga i ledarteamet anser att de fyra planer är lika viktiga för att kunna göra det bästa för killarna. Fys och värdegrundsarbete bakas in i träningar året runt på olika sätt och i olika former.
Vi vuxna i teamet förväntar av oss att vi går i oss själva och att vi vid varje beslut utgår från vår ambition för killarna samt att vi vågar lyfta när vi gör fel och tar ansvar för att lära oss av det. Vi förväntar av oss att vi är där för barnens skull och själva är i bakgrunden och lyfter och stöttar barnen. Vi hjälper varandra med våra olika kompetenser att utvecklas och hålla rätt riktning. Forskning och expertis är inte i allt entydig när det gäller vad som är rätt i barn- och ungdomsfotboll. Vi går igenom, tar stöd av rådande forskning, tänker tillsammans och på grundlag av det tar beslut som vi tror på är det bästa för killarna. När det går bra för laget är det aldrig vi ledares förtjänst! Utan beror helt och hållet på killarnas fantastiska inställning, engagemang och hårda arbete! Att få möjligheten att se varje enskild kille utvecklas är en gåva för oss alla barn och ungdomsledare 🙏🏾🙏🏾
Vi ser föräldrar som en viktig resurs och strävar efter att tydligt kommunicera hur vi arbetar och även vara tydliga med vilken tid och resurser vi har. På så sätt ska föräldrar ha rätt att veta vad de väljer för sitt barn.
Vi är en utvecklingsförening och vad är då skillnaden på det och en breddförening? När du väljer att vara med i ett lag i en utvecklingsförening förväntas du att ha hög träningsnärvaro minst 85 % (sjukdom och skador är självklart giltig frånvaro). Det förväntas att du är positiv till all träning oavsett om det är fys, värdegrundsarbete, mental träning, balett, yoga, brottning eller fotbollsträning. Vi tränar tre till fyra gånger i veckan året runt, spelar mycket match och cuper så man behöver vilja träna mycket. Vi förväntar att killarna arbetar med sig själva och sitt beteende och även här ska de få göra "fel" i sina försök att göra rätt.
Avslutningsvis så är vi ledare förstås otroligt stolta över killarna, över deras insats, över deras arbete med sig själva och över deras utveckling de sista åren. Att killarna vann DM i Sörmland säsong 2022 och även seriespelet är förstås roligt men att gång på gång få höra från olika håll att våra killar aldrig gnäller på varandra när de gör misstag på plan utan tvärtom peppar vilket visar att de förstått:
Att göra fel är ett bevis på att du försökt och för att utvecklas måste vi våga försöka 💪 gör oss stoltare än vunna serier och mästerskap. Vi vill fortsätta göra det vi tror på och sammanfattningsvis få killarna trygga och få de att våga fortsätta försöka ❤️.
Nu vet DU vilka vi, FC Kallfors p09, är och vad vi tror på och står för, tack för att DU läste.
Kommentarer
Veronika Löfström 6 mar, 21:27
Tack för ert fantastiska arbete med P09 gänget!!
Andreas Haddad 6 mar, 21:35
En otroligt glad pappa över hur barnen fått utvecklas i en trygg miljö med väldigt kompetenta ledare och angegerade föräldrar.
Utvecklingskurvan går åt rätt håll son spelare men ännu viktigare som människa🙏🏽
Jonathan Berge 6 mar, 21:46
Ett underbart lag med fantastiska ledare. Stolt pappa//Jonathan
Faisal Hassan- Afc Eskilstuna P2010 6 mar, 23:13
Fantastiska killar och ledare fortsätt med ert arbete. Riktigt roliga matcher och trevligt bemötande varje gång vi spelat mot er.
Johan Keto 7 mar, 05:31
Ni ledare är helt otroliga med det ni gör med laget, är så stolt för att få vara med på den här resan.
Robert Andersson 7 mar, 08:58
Riktigt riktigt bra engagemang och en fantastik utveckling som bara nåt nya höjder 🙌
Chaphir Saado 7 mar, 12:35
Fantastiskt lag med fantastiska ledare.
Är stolt över att kunna säga att min son tillhör kallfors FC p09 där man arbetar med en individ både inom och utanför fotbollen.
Samt att vi föräldrar har en härlig gemenskap och ser alla i laget som våra egna barn.
Johannes Göz 7 mar, 14:39
Som nya i laget så kan jag inget annat än att beundra laget, ledarna o grabbarna för det fina bemötande vi fått både på och utanför plan. Både vi föräldrar och vår son är otroligt stolta att ingå i fc Kallfors P09.😊
Roger Törnkvist 7 mar, 17:46
Fantastiskt! Fortsätt med det fina arbetet ni gör 👌🏼
Sari Luoma 7 mar, 21:54
Härligt läsning, tack för att ni delade med er. Ni gör ett fantastiskt arbete både ledare och spelare 👏👏
Lena Ygberg 7 mar, 22:54
Vi är så tacksamma för att våran son valde just denna klubb. Tack till er ledare som tar hand om våra killar. Ni gör ett fantastiskt jobb med allt från individen, lagandan men också allt utanför. Ni får tom föräldrarna väldigt engagerade i allt 👏🏻
Kaspar 8 mar, 15:13
Fantastiskt målmedvetet och medvetet arbete i individ, grupp och almänmänslighet.
Therese 11 mar, 10:31
Underbar läsning, ni gör ett fantastik jobb ✨