Dela nyhet
Nygammal tävlingsbana Furuviksringen
6 aug 2020 0 kommentarer

På sjuttiotalet körde den ursprungliga klubben Halmstad Ck klubbtävlingar på Furuviksringen, då var bland annat Wichtel och Palmay med. Idag så var det nypremiär och tävlingsformen var Eliminering, konceptet är lånat från bancyklingen. Palmay och Wichtel var idag funktionärer.
För att göra tävlingen lite mer spännande så fick Johan S, Peter Stened och Peter Carlsson starta 5s före klungan och de skulle sedan jaga ikapp innan de kunde börja tävla. Vi körde 20 minuter och därefter eliminerades sista åkaren vartannat varv tills det återstod tre åkare som skulle göra upp om medaljerna.
Det var en riktig rolig träningstävling och det blev många tävlingar i tävlingen.
Totalt så vann inte helt oväntat Johan S även om han påstår att han inte visste att det var spurt : ), silvermedaljen gick till Stened och bronset till Peter C. Bakom dem så gjorde M32 cyklisterna upp om de interna placeringarna och riktigt starkt körde Simon Isaksson som blev fyra totalt, bästa M32 cyklist och även bästa junior, han fick lurat Nordlund i spurten som var lite för självsäker.
Bäst kämparinstinkt visade Vilgot som för det första helt orädd ställde upp på startlinjen och därefter inte var rädd att ta för sig.
Resultatlista och ställning i träningscupen finns under fliken Träningscup 2020
Kommentarer