Välkommen till F07-09
_730.jpg?0)
Vi är ett härligt gäng flickor födda 2007-2009 som älskar att spela fotboll!
Är du sugen på att vara med i vårt lag?
Då är det bara att komma till en av våra träningar !
Aktuella tider hittar du i kalendern.
Årsmöte
11 jan
Köp Bingolotter - Stöd Bors SK
12 dec 2020
Klubbens klädkollektion
25 sep 2020
Bingopromenad 4 Oktober
9 sep 2020
Vi är ett härligt gäng flickor födda 2007-2009 som älskar att spela fotboll!
Är du sugen på att vara med i vårt lag?
Då är det bara att komma till en av våra träningar !
Aktuella tider hittar du i kalendern.
10 sep 2020 0 kommentarer
Idag kom Gnosjö IF på besök.
I första perioden var det hemmalaget som hade bästa greppet men Gnosjö var inte ofarliga för detta.
Deras # 7 hade en riktigt tung fot och placerade stenhårda skott titt som tätt men strax ovanför eller i ribban. Något att se upp med framöver.
Resterande två perioder var lite böljande fram och åter men med stabil backlinje så höll vi Gnosjö ifrån oss.
Bor hade ett antal fina hörnor där det bara var en bråkdel från att gå in via skarvningar eller nickar.
Hela laget gjorde verkligen sitt yttersta i alla situationer och detta gav också en vinst.
3 - 0
Dagens Fair Play kort, gröna kortet, gick till Nellie Hansson.
FLER BILDER FRÅN MATCHEN HÄR
23 aug 2020 0 kommentarer
Fidde fastnade på bild.
Varför detta undrar ni kanske?
Jo han uppnådde den gentila åldern av hela 25.
Hipp Hipp....
Matchen då?
Jo den gick tyvärr inte hela vägen hem utan det blev en förlust för Di Blåe.
Gislaved hade tidigt greppet och släppte sällan det.
Vi fick dock till några fina passningar och där Saga förvaltade dessa väl och satte lagets båda mål.
I övrigt så fastnade jag tyvärr i ett telefonsamtal, ja det handlade om fotboll det med, så det blev tyvärr inte så många bilder av det hela och därav ett kortare referat ovan här då jag missade halva matchen.
Dock kämpade våra tjejer hela tiden och gav inte upp och är fint att se att trots underläge så är man med hela vägen tills signalen ljuder slut.
Efteråt stannade vi till på McDonalds i Värnamo och njöt av lite mat.
Var inte helt tokigt det och kanske det jämnade till förlusten lite.
13 aug 2020 0 kommentarer
Gre-No-Li var det inte men en trio tränare, vi kan väl kalla dom Ha-Sa-La, som guidade tjejerna till den där platsen där man ska vara.
Detta framtaget med en hel del svett, inte så mycket blod, men en del tårar.
Idag presterade tjejerna på det där magiska sättet mot Forsheda IF som gör att fotboll är kul att kolla på.
( Kul även för fotografen som inte var så opartisk men det bjuder jag på )
Egentligen kan jag kopiera något annat referat för det är just så här dom spelar bäst med en stabil backlinje som levererar fort upp på kanterna och där man driver fram och passar i rätt ögonblick för att avsluta.
Dock hade man idag, som jag inte sett innan så mycket av, ett fint spel ända ner till kortlinjen för att sen göra ett fint inlägg efter mark mestadels där bollen passerade förbi och gav många lägen för vårt lag.
Någon boll gick även in på detta sätt när anfallet hängde med.
Man fick även till en hel del fina crossbollar som nyttjades väl.
Vinst med 8 - 1
Matchens Fair Play kort ( gröna kortet ) gick till Svea Martinsson
Lagets kon ( delas ut av tränarna till dagens kämpe i laget ) gavs till Izabella Davidsson
FLER BILDER FRÅN MATCHEN HÄR
12 jun 2020 0 kommentarer
Det var inte så längesedan IFK var här och då på en "träningsmatch" eller ja som allt heter nu egentligen med träningsmatcher.
Dock var ju gårdagens match mer match än träning och det kändes som att IFK´s tjejer taggat till sedan förlusten sist.
0 - 7 efter två perioder där dom verkligen nyttjade Emma Gould på sin vänsterkant och där hon hela tiden lurpassade och stack igenom vår backlinje gjorde att det kändes rätt hopplöst.
Men skam den som ger sig för i tredje perioden vaknade Di Blåe till liv.
Vad som sades i pausen får vi bara gissa men något ändrade sig och nu började det rullas boll och passas grymt bra och målen kom och kom och kom.....
5 - 7 och hade vi bara fått 2-3 minuter till så hade det nog attan blivit lika.
Snacka om upphämtning och ja ni gjorde faktiskt 5 mål i en period.
IFK gjorde bara 3,5 i snitt i sina ;)
Som publik vid sidan om så var det en tjusning att se.
7 jun 2020 0 kommentarer
Någon hade lovat regn från klockan 17 eller var det bara Micke som nämnde detta och så lyssnade vädergudarna för efter det så var det i princip regn hela tiden och detta resulterade i noll bilder i dagens match.
Däremot gjordes det några mål.
Inte många men fullt tillräckligt.
Därifrån jag satt i strandstolen under paraplyet och gottade mig med kaffe och gifflar så kunde jag se det mesta och såg Agnes Svenssons fina krut i dojan från bra avstånd och ja det räckte för att träffa en Gnosjöspelare på vägen och vi hade 0 - 1 genom självmål.
Gnosjö hade fint passningspel och nyttjade sin högerkant väldigt ofta med fina inlägg men där inte Lillie städade i målet så hade hon ofta en back som hjälpte till och rensa undan och tack vare detta klarade vi oss bra.
Dock så damp en av dessa bollar in och rullade efter linjen och ja tyvärr så räckte det för att komma tillräckligt över och Gnosjö hade satt 1 - 1
Kallt och blött för alla men ingen som gav sig men märktes att orken tröt på vissa håll och det kändes som 1 - 1 skulle stå sig.
Tror dock Mickes uttalande, för han åkallade ju regnet, gjorde sitt för han nämnde att snart gör vi 1 - 2 och ja så blev det också genom Nellie Johansson som tryckte till och med lite touch på stolpens insida så gled den in och slutresultatet var klart.
BRA JOBBAT ALLA BLÅ
ons 27/1
18:40-20:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
sön 31/1
15:30-17:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
ons 3/2
18:40-20:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
sön 7/2
15:30-17:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
ons 10/2
18:40-20:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
sön 14/2
15:30-17:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
ons 17/2
18:40-20:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
sön 21/2
15:30-17:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
ons 24/2
18:40-20:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |
sön 28/2
15:30-17:00 |
Inomhusträning
Bors sporthall |