Dela nyhet
Trio från Öjaby klara för BK Bore
8 nov 2016 0 kommentarer
Alexander Driaguine, Sebastian Carenfelt och Filip Sjöberg, där har ni namnen på spelare som kommer att representera BK Bore i vinterns division 1 spel. Trion har tidigare spelat i Öjaby, men då alla tre numer studerar i Kalmar var detta en bra lösning för alla parter.
- Alexander Driaguine Jr, 24år
En spelare som kommer från Sandvikens bandygymnasium. Alexander är en passningsskicklig spelare med bra blick för spelet och gör ett hästjobb på det defensiva mittfältet. Alex pappa, Alexander Driaguine Sr har varit elitspelare under 20år både i Ryssland och Sverige vilket gör att det finns saker i Alexanders spelstil som påminner om ”pappa”. - Sebastian Carenfelt, 25år
Skolad bandyspelare, med rutin från Sandvikens bandygymnasium. Bra fart på skridskorna, och kommer även han att vara en viktig kugge på mittfältet i vinter. - Filip Sjöberg, 23år
En forward med moderklubb Vetlanda BK. Filip är precis som en forward ska vara, skjuter på allt, river och sliter hårt i hemjobbet. En bra kille både på sidan av planen och under match.
Vi hälsar alla tre varmt välkomna till BK Bore!
Kommentarer