Dela nyhet
P9: Information
10 jan, 12:58 0 kommentarer
Hej!
Nedan kommer lite information om förändrade träningstider och våren i allmänhet!
Ändrade träningstider:
Fr.o.m nästa onsdag den 15/1 kommer vi att börja träna i Lindesberg Arena hall 1 kl.16:00-17:30. Vi har ledare på plats innan kl.16:00 och behöver man köra spelare till träning direkt efter jobbet så är ordentlig start på träningen från kl.16:15.
Söndagar tränar vi fortsatt som vanligt.
Poolspel miniplan:
25/1 har vi hallen bokad och har skickat ut förfrågan om matcher till närliggande klubbar.
15/3 har vi hallen bokad och kommer bjuda in lag.
5/4 genomförs Eskilstuna Minihandboll Cup som vi kommer anmäla lag till. Kallelse för lag kommer idag så vi vet hur många lag kan vi anmäla(anmälan öppnar 20/1).
Inbjudan från andra föreningar kommer säkert löpande som vi får ta ställning till.
Ett större sammandrag på hemmaplan för flera åldrar brukar avsluta innesäsongen andra halvan på April.
Klasskampen genomförs 21/3 för våra killar nästa gång.
Match/turnering stor plan:
Prel. träningsmatch på stor plan bokad den 19/1 mot Vintrosa hemma kl.15:30. Blir den spikad så kommer kallelse till den.
23/3 genomförs Inelko Cup i Forshaga. Där kan lag med spelare födda 2015 anmäla sig till att spela matcher på stor plan. Info nedan. Här vill vi att ni anmäler intresse för deltagande på sms till Ricky på 070-3613848 senast 15/1 innan vi går vidare med ev. anmälan. Anmälningsavgift för laget tas från lagkassa.
Info:
Speltider
- Samtliga matcher är 1x12 min
Matchprogramändringar: Eventuella förändringar kommer anslås i hallen.
Anmälningsavgift:
- Startavgiften för Inelko-cup är 500 kr per lag och skall betalas i samband med anmälan.
Deltagarkort och ledarkort:
- Till priset av 250 kr får ni lunch, medalj och T-shirt.
- Deltagarkort är obligatoriskt för deltagande spelare.
- Deltagaravgiften skall inbetalas av föreningen.
Järnvägen Cup
Genomförs 31/5-1/6 och vi har ett lag anmält i P10-klassen, dvs spel på stor plan.
Matcherna är 2x20 min och vi är garanterade 4 matcher. Pojkar födda 2016 har två lag anmälda i Minihandbollsklassen och Pojkar födda 2014 har ett lag anmälda i U10 klass respektive U11(födda 2013). Det kan bli så att vi samarbetar lagen emellan där spelare finns med i fler matcher. Träningar inför Järnvägen kommer likt förra året genomföras utomhus och vi kommer sova på hårdförläggning tillsammans med de andra LIF-lagen. Föräldrar och syskon kommer ha möjlighet att boka plats på campingen för husbil/husvagn eller tält i anslutning till hårdförläggningen. Mer info om det kommer längre fram.
Maskot/Jourlag/föreningsarbete
Inget jourlagsarbete inplanerat under vårsäsongen
Maskotar lördag 8/2 till a-herr mot Uppsala.
Föreningsarbete - försäljning sker ca 15/3-1/4.
LIBO CUP - 28/2-2/3 kommer vi jobba på LIBO Cup !
Övrigt:
Gemensamhetskväll en fredag med övernattning kommer ske nån gång under våren för att dels göra annat men också att träna på att sova ihop inför Järnvägen Cup.
Kommentarer