Prenumerera
Sommarträning 2025
15 jul, 23:01 0 kommentarer
Hej allihopa,
nu har vi haft ledigt från fotbollen ett tag och förhoppningsvis har de med krämpor och småskavanker rehabiliterat sig.
En del har säkert fortsatt med lite egen träning för att hålla igång under ledigheten. Många har kanske inte legat i under dessa varma dagar;)
Vi drar igång träningarna igen söndag v.30. Separat kallelse kommer dit.
Serierna startar igen den 2:a augusti.
Vi kommer under vecka 31 INTE att använda träningarna för att köra uppbyggnadsträning och jobba ikapp kondition som förlorats under sommaren.
När vi startar igen förväntas man ha kört egen träning under sommaren. Gör man inte det är risken stor för skador och sträckningar som man har med sig långt in i hösten. Undvik detta!
Kallelse skickas ut till 3 pass som skall genomföras under vecka 29 samt 4 pass som skall genomföras under v30, innan vi startar upp på söndagen.
När man genomfört passen, svarar man på kallelsen.
Efter säsongen kommer vi att delta på NET i Skellefteå, 3-5 oktober.
Mer info om det kommer i separat utskick.
(Gäller endast spelare född 2008/2009)
Mvh
Ledarna
Kommentarer