5 - 2
Göta BK - Trollhättans BoIS
Fre 1 jun, 19:00 - Ryrsjövallen | Herrar, Div 5 Västra (6)
3 poäng mot Trollhättans BoIS!!
Det blev en härlig seger mot Trollhättans BoIS med 5-2 (1-1).
Saxat från TTELA: I en spel- och målmässig jämn första halvlek var det ett poänghungrigt TBoIS som tog ledningen i den andra halvlek med 2-1. - Då kändes det som vi skulle kunna greja en seger, men liksom många andra matcher så fick vi våra svackor och helt plötsligt gör Göta fyra mål, sa Daniel Lennartsson, tränare i TBoIS.
Johan Lengroth, tränare Göta BK sumerar matchen - Vi gjorde en riktigt bra andra halvlek, något som vi inte har varit bortskämda med.
Mål, Göta: Niklas Andersson 2, Robert Andreasson 2, Felix Wulff. Mål, TBoIS: Dennis Hedebrand, Lars Niklasson.
Plus, Göta: Andreas Aronsson. Plus, TBoIS: Lars Niklasson, Erik Andersson.
Längre matchreferat kommer.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Måste nämna två anmärkningsbara saker: Första är Robert Andreassons "Ronaldo" rökare som han drar från 35m rätt in i bortre kryss. Helt magiskt. Andra är hur Emil Lundblad, som förmodligen är seriens mest vältränade spelare kan ha krampkänning en kvart in i andra?? Obegripligt.
Nästa match är borta mot Trollhättans FK lördag 9/6 på Stavrelunds IP med matchstart kl:13:00.
Senaste kommentarerna
SUPPURTER [SKÄMT]
Det är bara mjölksyra i den kroppen
2 jun, 09:23
PT
Så blir det när man bara tränar överkroppen ;)
2 jun, 10:02
Supporter!
Spelmässigt jämn första halvlek? Var TBIS ens över på Götas planhalva mellan match minuterna 10-44? Härlig och välförtjänt seger i alla fall grabbar!
2 jun, 11:59
Dolph
Kan vara tufft och springa runt med nästan 100kg muskler när man kör lite sommar deff inför Rhodos, så ni vet :)
2 jun, 15:14
|


